• Class Schedule for GE
  • *Note: Terms will be selectable above as follows: Spring terms will appear approximately 5 months before the first date to enroll , All other terms - 1.5 months before the first date to enroll. If the 'first date to enroll' has not been defined in Peoplesoft, 'open enrollment' date is used.

Top
Foundation: Oral Communication (A1)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
    CMST 131 - 01 Speech Comm Fundamentals Lecture TBA - WWW ONLINE        
2337 CMST 131 - 02 Speech Comm Fundamentals Discussion WF 09:00 AM-09:50 AM THMA 119 Paul,K. N. EJP 1
2269 CMST 131 - 03 Speech Comm Fundamentals Discussion WF 10:00 AM-10:50 AM THMA 119 Paul,K. N. EJP 2
    CMST 131 - 04 Speech Comm Fundamentals Lecture TBA - WWW ONLINE        
  Note that an in-class discussion section is required as a companion to this internet-based lecture. Register by selecting one of the CMST 131 discussion sections below.
2264 CMST 131 - 05 Speech Comm Fundamentals Discussion MW 12:00 PM-12:50 PM THMA 119 Moore,J. D. EJP 1
2324 CMST 131 - 08 Speech Comm Fundamentals Discussion MW 3:00 PM-3:50 PM THMA 119 Funk,M. A. EJP 1
2336 CMST 131 - 15 Speech Comm Fundamentals Discussion TR 09:00 AM-09:50 AM THMA 119 Worley,J. K. EJP 1
2270 CMST 131 - 16 Speech Comm Fundamentals Discussion TR 10:00 AM-10:50 AM THMA 119 Worley,J. K. EJP 1
2268 CMST 131 - 20 Speech Comm Fundamentals Discussion TR 2:00 PM-2:50 PM THMA 119 Anderson,B. N. EJP 1
2267 CMST 131 - 21 Speech Comm Fundamentals Discussion TR 3:00 PM-3:50 PM THMA 119 Anderson,B. N. EJP 1
2314 CMST 131 - 22 Speech Comm Fundamentals Discussion TR 4:00 PM-4:50 PM THMA 119 Anderson,B. N. EJP 1
2274 CMST 132 - 01 Small Group Communication Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM THMA 230 Li,N. DIV 1
2275 CMST 132 - 02 Small Group Communication Discussion MWF 08:00 AM-08:50 AM THMA 113 Kelley,C. M. DIV 1
2279 CMST 132 - 06 Small Group Communication Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM THMA 230 Abouzeid,J. L. DIV 1
2280 CMST 132 - 07 Small Group Communication Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM THMA 107 Abouzeid,J. L. DIV 3
2308 CMST 132 - 09 Small Group Communication Discussion MW 4:00 PM-5:15 PM THMA 121 Grothe,T. E. DIV 1
2309 CMST 132 - 11 Small Group Communication Discussion M 7:00 PM-9:50 PM THMA 113 Martinez,A. S. DIV 3
2310 CMST 132 - 12 Small Group Communication Discussion W 7:00 PM-9:50 PM THMA 113 Martinez,A. S. DIV 8
2347 CMST 132 - 20 Small Group Communication Discussion T 7:00 PM-9:50 PM THMA 113 Presnell,S. R. DIV 4
2353 CMST 132 - 25 Small Group Communication Discussion MW 4:00 PM-5:15 PM THMA 107 Mattor,M. A. DIV 2
2357 CMST 132 - 27 Small Group Communication Discussion TR 5:00 PM-6:15 PM THMA 115 Teixeira,K. DIV 2
2358 CMST 132 - 28 Small Group Communication Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 230 Lance,A. R. DIV 1
Top
Foundation: Written Communication (A2)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
3550 ENGL 130EW - 01 Academic Writing - ESL (W) Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM BUTE 325 Clowser,J. L. 17
  Corequisite: ENGL 131E. This section is reserved for non-native speakers of English. Please contact Sharon DeMeyer at sdemeyer@csuchico.edu for assistance with registration.
3544 ENGL 130W - 03 Academic Writing (W) Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM ARTS 206B Rogers,L. I. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3569 ENGL 130W - 05 Academic Writing (W) Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 206B Rogers,L. I. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3557 ENGL 130W - 08 Academic Writing (W) Discussion TR 08:00 AM-09:15 AM ARTS 206B Clowser,J. L. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3564 ENGL 130W - 09 Academic Writing (W) Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM ARTS 206B Clowser,J. L. 2
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3565 ENGL 130W - 10 Academic Writing (W) Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM ARTS 206B Coyle,E. N. 2
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3581 ENGL 130W - 17 Academic Writing (W) Discussion MW 7:00 PM-8:15 PM ARTS 206B Franks,M. W. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3582 ENGL 130W - 18 Academic Writing (W) Discussion TR 6:30 PM-7:45 PM ARTS 206B LaVigne,S. H. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
3570 ENGL 130W - 25 Academic Writing (W) Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 323 Matteucci,A. S. 3
6000 ENGL 130W - 27 Academic Writing (W) Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 321 Farrell,B. M. 1
6001 ENGL 130W - 28 Academic Writing (W) Discussion TR 3:30 PM-4:45 PM YOLO 178 Kirkpatrick,K. R. 1
6004 ENGL 130W - 29 Academic Writing (W) Discussion MF 09:00 AM-09:50 AM GLNN 123 Liebenberg,I. J. 1
  Corequisite: ENGL 131 for GE Ready with Support & Early Start Program students.
5704 ENGL 130W - 53 Academic Writing (W) Discussion MW 09:00 AM-10:15 AM THMA 116 Farrell,B. M. 23
  Corequisite: SCED 102-53 MW 10:30-11:20 plus lab section (SCED 102-54-57). This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach.
3589 ENGL 130W - 54 Academic Writing (W) Discussion MW 1:30 PM-2:45 PM THMA 116 Wolf,C. L. 2
  Corequisite: ANTH 113-54 #1174 MW 12-1:15. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Individual & Society requirements through a non-traditional, project-based approach. .
5602 JOUR 130W - 03 Writing for Public (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM THMA 130 Richter,B. R. DIV STV GNS 1
5604 JOUR 130W - 05 Writing for Public (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM THMA 130 Caldes,S. D. DIV STV GNS 1
5613 JOUR 130W - 08 Writing for Public (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM THMA 130 Griffin,M. L. DIV GNS STV 1
5614 JOUR 130W - 09 Writing for Public (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM MODC 118 Griffin,M. L. DIV GNS STV 1
5616 JOUR 130W - 11 Writing for Public (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 221 Feder-Sawyer,A. E. DIV STV GNS 1
Top
Foundation: Critical Thinking (A3)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4529 GEOS 104 - 01 Inq into Earth & Env Sci Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM AYRS 106 Harp,A. G. 6
  This course applies logic and critical thinking skills to the topic of climate change.
4049 PHIL 102 - 04 Logic and Critical Thinking Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM LANG 107 Peldo,C. F. GBI 1
4063 PHIL 102 - 05 Logic and Critical Thinking Discussion TBA - WWW ONLINE Wong,W. GBI 2
4067 PHIL 102 - 06 Logic and Critical Thinking Discussion MWF 11:00 AM-11:50 AM ARTS 112 Smith,O. B. GBI 1
4068 PHIL 102 - 08 Logic and Critical Thinking Discussion MWF 09:00 AM-09:50 AM GLNN 314 Smith,O. B. GBI 1
5541 PHIL 102 - 11 Logic and Critical Thinking Discussion MW 4:00 PM-5:15 PM LANG 106 Lavin,A. S. GBI 3
1732 PSYC 100 - 01 Critical Thinking & Decisions Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM MODC 114 Lewis,S. C. DIV HNW GNS 1
1747 PSYC 100 - 03 Critical Thinking & Decisions Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM MODC 114 Fry,B. C. DIV GNS HNW 5
Top
Foundation: Quantitative Reasoning (A4)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
    MATH 101 - 01 Patterns Mathematical Thought Lecture MW 1:00 PM-1:50 PM HOLT 175        
  Student Personal Response Systems (clickers) will be required.
4666 MATH 101 - 02 Patterns Mathematical Thought Discussion F 1:00 PM-1:50 PM HOLT 175 Huck,S. F. 1
    MATH 101 - 03 Patterns Mathematical Thought Lecture MW 08:00 AM-08:50 AM PHSC 301        
4668 MATH 101 - 04 Patterns Mathematical Thought Discussion F 08:00 AM-08:50 AM PHSC 301 Chetra,T. S. 2
    MATH 101 - 11 Patterns Mathematical Thought Lecture MW 12:00 PM-12:50 PM HOLT 175        
5359 MATH 101 - 12 Patterns Mathematical Thought Discussion F 12:00 PM-12:50 PM HOLT 189 Herrera,C. A. 4
    MATH 101 - 13 Patterns Mathematical Thought Lecture T 3:30 PM-4:45 PM PHSC 301        
5361 MATH 101 - 14 Patterns Mathematical Thought Discussion R 3:30 PM-4:45 PM PHSC 301 Cluver,T. M. 1
5609 MATH 101 - 24 Patterns Mathematical Thought Discussion F 09:00 AM-09:50 AM MODC 123 Raymond,K. A. 1
    MATH 105 - 05 Statistics Lecture T 3:30 PM-4:45 PM HOLT 189        
5341 MATH 105 - 06 Statistics Discussion R 3:30 PM-4:45 PM HOLT 189 Mavis,M. R. 2
    MATH 105 - 07 Statistics Lecture T 3:30 PM-4:45 PM THMA 107        
4740 MATH 105 - 08 Statistics Discussion R 3:30 PM-4:45 PM THMA 107 Richards,T. M. 1
4754 MATH 105 - 22 Statistics Discussion R 09:30 AM-10:45 AM HOLT 257 Raymond,K. A. 2
    MATH 105 - 30 Statistics Lecture TBA - WWW ONLINE        
    MATH 107 - 03 Finite Math for Business Lecture MW 3:00 PM-3:50 PM HOLT 173        
4724 MATH 107 - 04 Finite Math for Business Discussion F 3:00 PM-3:50 PM HOLT 173 Richards,T. M. 1
    MATH 107 - 05 Finite Math for Business Lecture MW 2:00 PM-2:50 PM HOLT 257        
4734 MATH 107 - 06 Finite Math for Business Discussion F 2:00 PM-2:50 PM HOLT 257 Steckel,A. P. 3
    MATH 107 - 07 Finite Math for Business Lecture MW 3:00 PM-3:50 PM HOLT 257        
4765 MATH 107 - 08 Finite Math for Business Discussion F 3:00 PM-3:50 PM HOLT 257 Steckel,A. P. 6
    MATH 108 - 10 Statistics of Business & Econ Discussion TBA - WWW ONLINE        
5589 MATH 108 - 11 Statistics of Business & Econ Lecture T 3:30 PM-4:45 PM HOLT 173 Paisley,D. R. 3
5590 MATH 108 - 12 Statistics of Business & Econ Lecture R 3:30 PM-4:45 PM HOLT 173 Paisley,D. R. 2
5591 MATH 108 - 13 Statistics of Business & Econ Lecture T 5:00 PM-6:15 PM HOLT 189 Paisley,D. R. 2
5592 MATH 108 - 14 Statistics of Business & Econ Lecture R 2:00 PM-3:15 PM HOLT 187 Paisley,D. R. 2
4632 MATH 109 - 01 Survey of Calculus Discussion MTWR 2:00 PM-2:50 PM PHSC 301 Cluver,T. M. 1
  Prerequisite: Completion of ELM requirement. Please see your catalog for additional requirements (both MATH 118 and MATH 119, or high school equivalent; a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness exam). MATH 109 students may also wish to enroll in MATH 109X.
4636 MATH 110 - 01 Concept/Structure of Math Discussion MW 4:00 PM-5:15 PM HOLT 171 Sun,D. 5
  Prerequisite: Completion of ELM requirement.
4665 MATH 110 - 03 Concept/Structure of Math Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 171 Strand,K. L. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement.
4611 MATH 118 - 01 Trigonometry Discussion MWF 09:00 AM-09:50 AM HOLT 171 Xiong,M. V. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement.
4612 MATH 118 - 02 Trigonometry Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM PHSC 109 Xiong,M. V. 2
  Prerequisite: Completion of ELM requirement.
4613 MATH 118 - 03 Trigonometry Discussion MW 10:00 AM-10:50 AM MODC 120 Bailey,P. L. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement.
4721 MATH 118 - 04 Trigonometry Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 221 Danner,R. S. 2
4728 MATH 118 - 05 Trigonometry Discussion MWF 08:00 AM-08:50 AM HOLT 171 Xiong,M. V. 16
4615 MATH 119 - 02 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 09:00 AM-09:50 AM HOLT 185 Grenard,W. R. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4616 MATH 119 - 03 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 185 Grenard,W. R. 1
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4617 MATH 119 - 04 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 185 Bailey,P. L. 1
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4707 MATH 119 - 05 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 08:00 AM-08:50 AM HOLT 257 Bailey,P. L. 5
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4713 MATH 119 - 06 Precalculus Mathematics Discussion MTWF 09:00 AM-09:50 AM HOLT 187 Huff,S. R. 2
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4714 MATH 119 - 07 Precalculus Mathematics Discussion MTWF 08:00 AM-08:50 AM HOLT 173 Huff,S. R. 6
  Prerequisite: Completion of ELM requirement, and either 1/2 year of high school trigonometry or MATH 118. MATH 119 students may wish to enroll in MATH 119X.
4729 MATH 119 - 09 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 257 Raymond,K. A. 4
4779 MATH 119 - 10 Precalculus Mathematics Discussion MWRF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 189 Meyer,A. W. 1
4780 MATH 119 - 11 Precalculus Mathematics Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 257 Huff,S. R. 3
4618 MATH 120 - 01 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 08:00 AM-08:50 AM HOLT 187 Haws,L. 10
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4619 MATH 120 - 02 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 173 Kincheloe,L. A. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4620 MATH 120 - 03 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 257 Haws,L. 4
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4622 MATH 120 - 04 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 187 Lindaman,B. J. 5
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4623 MATH 120 - 05 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 173 Kincheloe,L. A. 3
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4658 MATH 120 - 06 Analytic Geometry and Calculus Discussion MWRF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 189 Mattman,T. W. 3
  Prerequisite: Completion of ELM requirement; both MATH 118 and MATH 119 (or high school equivalent); a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness test. MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4621 MATH 120 - 07 Analytic Geometry and Calculus Discussion MWRF 2:00 PM-2:50 PM HOLT 189 Mattman,T. W. 6
  Prerequisite: Completion of ELM requirement. (both MATH 118 and MATH 119, or high school equivalent; a score that meets department guidelines on a department administered calculus readiness exam). MATH 120 students may wish to enroll in MATH 120X.
4727 MATH 120 - 08 Analytic Geometry and Calculus Discussion MTWF 2:00 PM-2:50 PM HOLT 173 Herrera,C. A. 14
Top
Foundation: Physical Sciences (B1)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
    CHEM 100 - 01 Chemistry and Current Issues Lecture MW 08:00 AM-08:50 AM PHSC 202        
4424 CHEM 100 - 02 Chemistry and Current Issues Activity W 09:00 AM-10:50 AM PHSC 209 McBain,D. S. STV SUS 3
4425 CHEM 100 - 03 Chemistry and Current Issues Activity W 11:00 AM-12:50 PM PHSC 209 McBain,D. S. STV SUS 1
    CHEM 107 - 01 Gen Chem for Applied Sciences Lecture MWF 08:00 AM-08:50 AM AYRS 120        
4367 CHEM 107 - 02 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory M 11:00 AM-1:50 PM PHSC 203 Hillyard,S. L. 2
4368 CHEM 107 - 03 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM PHSC 203 Mejia,B. O. 5
4369 CHEM 107 - 04 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM PHSC 203 Sherry,S. L. 1
4370 CHEM 107 - 05 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM PHSC 203 Gray,D. M. 1
4371 CHEM 107 - 06 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory W 2:00 PM-4:50 PM PHSC 203 Gray,D. M. 1
4372 CHEM 107 - 07 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory R 08:00 AM-10:50 AM PHSC 203 Gray,D. M. 2
4373 CHEM 107 - 08 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory F 11:00 AM-1:50 PM PHSC 203 Hillyard,S. L. 1
    CHEM 107 - 09 Gen Chem for Applied Sciences Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM AYRS 106        
4435 CHEM 107 - 11 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory M 2:00 PM-4:50 PM PHSC 203 Hillyard,S. L. 1
4436 CHEM 107 - 12 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM PHSC 203 Sherry,S. L. 1
4440 CHEM 107 - 13 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM PHSC 203 Sherry,S. L. 1
4445 CHEM 107 - 14 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM PHSC 203 Mejia,B. O. 5
4455 CHEM 107 - 16 Gen Chem for Applied Sciences Laboratory F 08:00 AM-10:50 AM PHSC 203 Hanson,T. R. 2
    CHEM 108 - 01 Organic Chem for Applied Sci Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM AYRS 106        
4375 CHEM 108 - 02 Organic Chem for Applied Sci Laboratory R 08:00 AM-10:50 AM PHSC 209 Anderson,T. N. 2
4376 CHEM 108 - 03 Organic Chem for Applied Sci Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM PHSC 209 Dailey,K. C. 1
4377 CHEM 108 - 04 Organic Chem for Applied Sci Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM PHSC 209 McBain,D. S. 1
4378 CHEM 108 - 05 Organic Chem for Applied Sci Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM PHSC 209 McBain,D. S. 1
4379 CHEM 108 - 06 Organic Chem for Applied Sci Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM PHSC 209 Anderson,T. N. 4
4456 CHEM 108 - 08 Organic Chem for Applied Sci Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM PHSC 209 McBain,D. S. 11
    CHEM 111 - 01 General Chemistry Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM AYRS 120        
4382 CHEM 111 - 02 General Chemistry Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM PHSC 317 Sherry,S. L. 1
4383 CHEM 111 - 03 General Chemistry Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM PHSC 317 Jones,R. M. 2
4384 CHEM 111 - 04 General Chemistry Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM PHSC 317 Ott,L. S. 2
4388 CHEM 111 - 08 General Chemistry Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM PHSC 317 Jones,R. M. 2
    CHEM 111 - 09 General Chemistry Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM AYRS 120        
4391 CHEM 111 - 11 General Chemistry Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM PHSC 321 Voigtritter,K. R. 6
4392 CHEM 111 - 12 General Chemistry Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM PHSC 321 Dailey,K. C. 3
4394 CHEM 111 - 14 General Chemistry Laboratory R 08:00 AM-10:50 AM PHSC 321 Dailey,K. C. 2
4417 CHEM 111 - 16 General Chemistry Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM PHSC 321 Voigtritter,K. R. 1
    CHEM 111 - 17 General Chemistry Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM AYRS 120        
4427 CHEM 111 - 18 General Chemistry Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM PHSC 324 Hanson,T. R. 2
4437 CHEM 111 - 20 General Chemistry Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM PHSC 324 Hanson,T. R. 3
4438 CHEM 111 - 21 General Chemistry Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM PHSC 321 Voigtritter,K. R. 5
4442 CHEM 111 - 22 General Chemistry Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM PHSC 317 Dailey,K. C. 3
4443 CHEM 111 - 23 General Chemistry Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM PHSC 321 Hanson,T. R. 3
4471 CHEM 111 - 24 General Chemistry Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM PHSC 317 Sherry,S. L. 4
    GEOG 101W - 01 Physical Geography (W) Lecture MW 12:00 PM-12:50 PM PLMS 102        
1338 GEOG 101W - 04 Physical Geography (W) Activity F 09:00 AM-10:50 AM BUTE 503 Bettis,O. W. DIV FST SUS
STV INT GDV
3
    GEOG 101W - 06 Physical Geography (W) Lecture MW 08:00 AM-08:50 AM BUTE 103        
1319 GEOG 101W - 07 Physical Geography (W) Activity M 09:00 AM-10:50 AM BUTE 503 Bettis,O. W. DIV GDV FST
SUS STV INT
12
1337 GEOG 101W - 08 Physical Geography (W) Activity W 09:00 AM-10:50 AM BUTE 503 Fairbanks,D. H. DIV INT SUS
STV GDV FST
19
    GEOG 101W - 09 Physical Geography (W) Lecture MW 10:00 AM-10:50 AM BUTE 103        
1352 GEOG 101W - 10 Physical Geography (W) Activity M 12:00 PM-1:50 PM BUTE 503 Pierce,R. F. DIV SUS STV
INT GDV FST
1
1353 GEOG 101W - 11 Physical Geography (W) Activity W 12:00 PM-1:50 PM BUTE 503 Pierce,R. F. DIV FST SUS
STV INT GDV
7
    GEOG 101W - 12 Physical Geography (W) Lecture TR 12:30 PM-1:20 PM BUTE 103        
1359 GEOG 101W - 13 Physical Geography (W) Activity TBA - WWW ONLINE Bettis,O. W. DIV FST GDV
STV SUS INT
1
1360 GEOG 101W - 14 Physical Geography (W) Activity TBA - WWW ONLINE Bettis,O. W. DIV SUS STV
INT FST GDV
3
    GEOG 101W - 15 Physical Geography (W) Lecture TR 2:00 PM-2:50 PM BUTE 103        
1370 GEOG 101W - 17 Physical Geography (W) Activity F 3:00 PM-4:50 PM BUTE 503 Miller,J. S. DIV GDV FST
SUS STV INT
10
4497 GEOS 101 - 01 General Geology Lecture MW 2:00 PM-2:50 PM ARTS 111 Aird,H. M. FST INT GBI 3
5655 GEOS 101 - 02 General Geology Lecture MW 3:00 PM-3:50 PM ARTS 111 Aird,H. M. FST INT GBI 16
    GEOS 101 - 05 General Geology Activity M 11:00 AM-12:50 PM PHSC 221        
    GEOS 101 - 06 General Geology Activity M 3:00 PM-4:50 PM PHSC 221        
    GEOS 101 - 08 General Geology Activity T 11:00 AM-12:50 PM PHSC 221        
    GEOS 101 - 09 General Geology Activity T 2:00 PM-3:50 PM PHSC 221        
    GEOS 101 - 11 General Geology Activity W 12:00 PM-1:50 PM PHSC 221        
    GEOS 102 - 01 Physical Geology Lecture TR 11:00 AM-11:50 AM GLNN 212        
4555 GEOS 102 - 03 Physical Geology Laboratory F 08:00 AM-10:50 AM PHSC 221 Fiorito,A. L. 6
4539 GEOS 102 - 04 Physical Geology Laboratory F 11:00 AM-1:50 PM PHSC 221 Hoffmann,G. W. 2
4550 GEOS 102 - 05 Physical Geology Laboratory F 2:00 PM-4:50 PM PHSC 221 Fiorito,A. L. 7
    GEOS 110 - 01 Oceanography Lecture TR 2:00 PM-2:50 PM LANG 300        
  Replaces GEOS 105 (Astronomy) as a Geology General Education B1 Course. Water rocks!
5796 GEOS 110 - 02 Oceanography Activity T 3:00 PM-4:50 PM PHSC 225 Nuester,J. 2
5191 GEOS 110 - 05 Oceanography Activity T 09:00 AM-10:50 AM PHSC 225 Kelley,J. C. 4
    GEOS 130 - 01 Intro to Environmental Science Lecture MW 09:00 AM-09:50 AM AYRS 106        
5462 GEOS 130 - 02 Intro to Environmental Science Activity T 4:00 PM-5:50 PM PHSC 236 Weinberger,H. S. GDV SUS HNW 12
4520 GEOS 130 - 03 Intro to Environmental Science Activity R 11:00 AM-12:50 PM PHSC 236 Thornton,A. S. GDV SUS HNW 2
4521 GEOS 130 - 04 Intro to Environmental Science Activity R 09:00 AM-10:50 AM PHSC 236 Kooi,C. C. GDV HNW SUS 3
4538 GEOS 130 - 06 Intro to Environmental Science Activity T 11:00 AM-12:50 PM PHSC 236 Thornton,A. S. GDV HNW SUS 7
4560 GEOS 130 - 07 Intro to Environmental Science Activity T 2:00 PM-3:50 PM PHSC 236 Gruenberg,R. A. GDV HNW SUS 7
4561 GEOS 130 - 08 Intro to Environmental Science Activity W 11:00 AM-12:50 PM PHSC 236 Weinberger,H. S. GDV SUS HNW 2
4562 GEOS 130 - 09 Intro to Environmental Science Activity W 2:00 PM-3:50 PM PHSC 236 Kooi,C. C. GDV SUS HNW 2
    PHYS 100 - 01 Cosmology Discussion WF 1:00 PM-1:50 PM AYRS 120        
  PHYS 100 (Cosmology) is now offered instead of GEOS 105 (Astronomy) providing a survey of the universe since the beginning of time, exploring the physical principles that unite the smallest phenomena to the grandest scales of the universe, with emphasis on how we, the intelligent explorer, fit into this grand scheme. (G.E. Area B1)
5006 PHYS 100 - 02 Cosmology Activity W 2:00 PM-3:50 PM PHSC 105 Klein,L. M. GBI 1
5019 PHYS 100 - 03 Cosmology Activity W 4:00 PM-5:50 PM PHSC 105 Klein,L. M. GBI 3
5020 PHYS 100 - 04 Cosmology Activity W 6:00 PM-7:50 PM PHSC 105 Klein,L. M. GBI 4
5035 PHYS 100 - 06 Cosmology Activity R 11:00 AM-12:50 PM PHSC 105 Klein,L. M. GBI 2
5036 PHYS 100 - 07 Cosmology Activity R 2:00 PM-3:50 PM PHSC 105 Klein,L. M. GBI 4
    PHYS 202A - 01 General Physics I Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM ARTS 111        
4968 PHYS 202A - 02 General Physics I Laboratory M 11:00 AM-1:50 PM PHSC 104 Lin,Y. 2
4969 PHYS 202A - 03 General Physics I Laboratory M 2:00 PM-4:50 PM PHSC 104 Lin,Y. 2
4971 PHYS 202A - 05 General Physics I Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM PHSC 104 Lin,Y. 4
    PHYS 202A - 06 General Physics I Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM ARTS 111        
5012 PHYS 202A - 07 General Physics I Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM PHSC 104 Brookes,D. T. 1
    PHYS 202A - 12 General Physics I Discussion MWF 3:00 PM-3:50 PM AYRS 120        
4995 PHYS 202A - 14 General Physics I Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM PHSC 104 Pechkis,J. A. 3
4999 PHYS 202A - 15 General Physics I Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM PHSC 104 Omarzai,S. K. 1
5000 PHYS 202A - 16 General Physics I Laboratory R 5:00 PM-7:50 PM PHSC 104 Trento,J. L. 7
    PHYS 204A - 08 Mechanics Discussion MWF 4:00 PM-4:50 PM ARTS 111        
5015 PHYS 204A - 09 Mechanics Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM AYRS 101 Arpin,P. C. 1
5016 PHYS 204A - 10 Mechanics Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM AYRS 101 Arpin,P. C. 4
5030 PHYS 204A - 11 Mechanics Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM AYRS 101 Arpin,P. C. 1
    SCED 101 - 01 Intro to Earth's Environment Discussion TR 1:00 PM-1:50 PM ARTS 111        
5077 SCED 101 - 02 Intro to Earth's Environment Activity M 09:00 AM-10:50 AM PHSC 236 Willard,E. H. STV SUS 8
5078 SCED 101 - 03 Intro to Earth's Environment Activity M 11:00 AM-12:50 PM PHSC 236 Willard,E. H. STV SUS 2
Top
Foundation: Life Sciences (B2)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
    ANTH 111 - 01 Survey of Physical Anthro Lecture MW 09:00 AM-09:50 AM THMA 106        
1170 ANTH 111 - 02 Survey of Physical Anthro Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM BUTE 301 Tray,L. M. DIV STV 3
1171 ANTH 111 - 03 Survey of Physical Anthro Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM BUTE 301 Ehlers,M. M. DIV STV 2
1172 ANTH 111 - 04 Survey of Physical Anthro Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM BUTE 301 Hegel,C. A. DIV STV 1
    ANTH 111 - 06 Survey of Physical Anthro Lecture MW 11:00 AM-11:50 AM THMA 106        
1194 ANTH 111 - 08 Survey of Physical Anthro Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM BUTE 301 Shook,B. A. S. DIV STV 2
1196 ANTH 111 - 10 Survey of Physical Anthro Laboratory R 5:00 PM-7:50 PM BUTE 301 Wells,K. E. DIV STV 2
    ANTH 111 - 11 Survey of Physical Anthro Lecture MW 10:00 AM-10:50 AM GLNN 312        
1209 ANTH 111 - 12 Survey of Physical Anthro Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM BUTE 301 Perrone,A. DIV STV 1
1210 ANTH 111 - 13 Survey of Physical Anthro Laboratory W 2:00 PM-4:50 PM BUTE 301 Perrone,A. DIV STV 1
    BIOL 102 - 01 Intro to Living Systems Discussion M 1:00 PM-1:50 PM HOLT 170        
4226 BIOL 102 - 02 Intro to Living Systems Activity T 5:00 PM-6:50 PM HOLT 275 Silver,C. S. STV SUS 1
4228 BIOL 102 - 04 Intro to Living Systems Activity T 11:00 AM-12:50 PM HOLT 275 Martell,S. V. STV SUS 1
4230 BIOL 102 - 06 Intro to Living Systems Activity T 2:00 PM-3:50 PM HOLT 275 Silver,C. S. STV SUS 1
    BIOL 102 - 08 Intro to Living Systems Discussion W 1:00 PM-1:50 PM HOLT 170        
4234 BIOL 102 - 10 Intro to Living Systems Activity R 5:00 PM-6:50 PM HOLT 273 Parker,S. T. STV SUS 1
4237 BIOL 102 - 13 Intro to Living Systems Activity R 2:00 PM-3:50 PM HOLT 275 Dubie,R. A. STV SUS 1
    BIOL 103 - 01 Human Anatomy Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM PAC 144        
4163 BIOL 103 - 04 Human Anatomy Activity M 2:00 PM-3:50 PM HOLT 245 Kirn,S. A. HNW 4
4164 BIOL 103 - 05 Human Anatomy Activity M 5:00 PM-6:50 PM HOLT 245 Lechner,G. A. HNW 2
4165 BIOL 103 - 06 Human Anatomy Activity T 11:00 AM-12:50 PM HOLT 245 Kirn,S. A. HNW 1
4166 BIOL 103 - 07 Human Anatomy Activity T 2:00 PM-3:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 4
4167 BIOL 103 - 08 Human Anatomy Activity T 5:00 PM-6:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 5
4168 BIOL 103 - 09 Human Anatomy Activity W 08:00 AM-09:50 AM HOLT 245 Perrone,A. HNW 2
4169 BIOL 103 - 10 Human Anatomy Activity W 11:00 AM-12:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 1
4170 BIOL 103 - 11 Human Anatomy Activity W 2:00 PM-3:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 2
4171 BIOL 103 - 13 Human Anatomy Activity R 11:00 AM-12:50 PM HOLT 245 Kirn,S. A. HNW 2
4172 BIOL 103 - 14 Human Anatomy Activity R 2:00 PM-3:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 3
4185 BIOL 103 - 15 Human Anatomy Activity R 5:00 PM-6:50 PM HOLT 245 Moran,A. J. HNW 2
4186 BIOL 103 - 16 Human Anatomy Activity F 08:00 AM-09:50 AM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 4
4193 BIOL 103 - 17 Human Anatomy Activity F 11:00 AM-12:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 4
4214 BIOL 103 - 18 Human Anatomy Activity F 2:00 PM-3:50 PM HOLT 245 Mabry,J. D. HNW 2
4249 BIOL 103 - 19 Human Anatomy Activity M 7:00 PM-8:50 PM HOLT 245 Lechner,G. A. HNW 2
4259 BIOL 103 - 20 Human Anatomy Activity T 7:00 PM-8:50 PM HOLT 245 Moran,A. J. HNW 3
    BIOL 104 - 01 Human Physiology Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM PAC 144        
4173 BIOL 104 - 02 Human Physiology Activity M 11:00 AM-12:50 PM HOLT 227 Araujo Sarinana,J. C. HNW 1
4174 BIOL 104 - 03 Human Physiology Activity M 2:00 PM-3:50 PM HOLT 227 Dubie,R. A. HNW 1
4177 BIOL 104 - 06 Human Physiology Activity T 11:00 AM-12:50 PM HOLT 227 Dubie,R. A. HNW 1
4178 BIOL 104 - 07 Human Physiology Activity T 2:00 PM-3:50 PM HOLT 227 Wittsell,R. D. HNW 1
4194 BIOL 104 - 15 Human Physiology Activity R 5:00 PM-6:50 PM HOLT 227 Dubie,R. A. HNW 2
    BIOL 105 - 01 Food, Fiber, and Drugs Lecture TR 08:00 AM-08:50 AM HOLT 170        
4197 BIOL 105 - 02 Food, Fiber, and Drugs Activity M 08:00 AM-09:50 AM HOLT 275 Edwards,A. L. DIV FST 11
4201 BIOL 105 - 03 Food, Fiber, and Drugs Activity M 11:00 AM-12:50 PM HOLT 275 Rice,C. K. DIV FST 1
4202 BIOL 105 - 04 Food, Fiber, and Drugs Activity M 2:00 PM-3:50 PM HOLT 275 Mabry,J. D. DIV FST 1
4203 BIOL 105 - 05 Food, Fiber, and Drugs Activity W 08:00 AM-09:50 AM HOLT 275 Edwards,A. L. DIV FST 2
4205 BIOL 105 - 07 Food, Fiber, and Drugs Activity W 2:00 PM-3:50 PM HOLT 275 Dubie,R. A. DIV FST 1
    BIOL 151 - 01 Prin of Cell and Molec Biology Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 170        
4109 BIOL 151 - 02 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory M 11:00 AM-1:50 PM HOLT 307 Aguiar,S. R. 1
4110 BIOL 151 - 03 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory M 2:00 PM-4:50 PM HOLT 307 Beck,D. F. 2
4111 BIOL 151 - 04 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM HOLT 307 Lengerich,J. P. 1
4113 BIOL 151 - 06 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM HOLT 307 Beck,D. F. 3
4114 BIOL 151 - 07 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory W 2:00 PM-4:50 PM HOLT 307 Gilberti,D. B. 1
    BIOL 151 - 08 Prin of Cell and Molec Biology Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM HOLT 170        
4152 BIOL 151 - 09 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM HOLT 307 Gilberti,D. B. 14
4215 BIOL 151 - 10 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM HOLT 307 Gilberti,D. B. 5
4216 BIOL 151 - 11 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory R 08:00 AM-10:50 AM HOLT 307 Lengerich,J. P. 1
4217 BIOL 151 - 12 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM HOLT 307 Lengerich,J. P. 7
4218 BIOL 151 - 13 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM HOLT 307 Beck,D. F. 4
4219 BIOL 151 - 14 Prin of Cell and Molec Biology Laboratory F 11:00 AM-1:50 PM HOLT 307 Aguiar,S. R. 15
    BIOL 152 - 01 Prin Ecol, Evol, Org Biology Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM PLMS 102        
4208 BIOL 152 - 03 Prin Ecol, Evol, Org Biology Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM HOLT 251 Ghimire,B. P. 1
4209 BIOL 152 - 04 Prin Ecol, Evol, Org Biology Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM HOLT 251 Ghimire,B. P. 1
    BIOL 152 - 05 Prin Ecol, Evol, Org Biology Lecture MWF 3:00 PM-3:50 PM HOLT 266        
5711 BIOL 152 - 08 Prin Ecol, Evol, Org Biology Laboratory W 08:00 AM-10:50 AM HOLT 251 Ghimire,B. P. 7
    BIOL 153 - 01 Prin of Physiology & Developmt Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 170        
4155 BIOL 153 - 02 Prin of Physiology & Developmt Laboratory T 08:00 AM-10:50 AM HOLT 261 Dubie,R. A. 1
4156 BIOL 153 - 03 Prin of Physiology & Developmt Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM HOLT 261 Slattery,E. A. 1
4159 BIOL 153 - 04 Prin of Physiology & Developmt Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM HOLT 261 Dubie,R. A. 10
4160 BIOL 153 - 05 Prin of Physiology & Developmt Laboratory R 08:00 AM-10:50 AM HOLT 261 Butler,G. E. 6
4154 BIOL 153 - 06 Prin of Physiology & Developmt Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM HOLT 261 Slattery,E. A. 3
4210 BIOL 153 - 07 Prin of Physiology & Developmt Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM HOLT 261 Tran,C. 7
4258 BIOL 153 - 08 Prin of Physiology & Developmt Laboratory M 2:00 PM-4:50 PM HOLT 261 Slattery,E. A. 8
3024 CIVL 175 - 01 Bio Processes in Env Engr Lecture TR 12:30 PM-1:20 PM OCNL 254 Oakley,S. M. SUS 6
    CIVL 175 - 03 Bio Processes in Env Engr Activity T 2:00 PM-3:50 PM LANG 205        
  Prerequisites: High school biology and chemistry.
    CIVL 175 - 05 Bio Processes in Env Engr Activity M 11:00 AM-12:50 PM LANG 205        
  Prerequisites: High school biology and chemistry.
3009 CIVL 175 - 07 Bio Processes in Env Engr Lecture TR 5:00 PM-5:50 PM HOLT 170 Oakley,S. M. SUS 2
  Prerequisites: High school biology and chemistry.
    CIVL 175 - 09 Bio Processes in Env Engr Activity R 2:00 PM-3:50 PM LANG 205        
  Prerequisites: High school biology and chemistry.
    CIVL 175 - 10 Bio Processes in Env Engr Activity R 09:00 AM-10:50 AM LANG 205        
    CIVL 175 - 11 Bio Processes in Env Engr Activity F 09:00 AM-10:50 AM LANG 205        
    PSSC 101 - 01 Introduction to Plant Science Lecture MF 08:00 AM-08:50 AM PAC 134        
1124 PSSC 101 - 04 Introduction to Plant Science Laboratory T 11:00 AM-1:50 PM FARM GRNHS Medic,A. FST 5
  NOTICE: Shuttle service from the campus to the farm is available Monday through Thursday at 11:00 and 2:00
1140 PSSC 101 - 05 Introduction to Plant Science Laboratory T 2:00 PM-4:50 PM FARM GRNHS Medic,A. FST 2
  NOTICE: Shuttle service from the campus to the farm is available Monday through Thursday at 11:00 and 2:00
1167 PSSC 101 - 06 Introduction to Plant Science Laboratory W 11:00 AM-1:50 PM FARM GRNHS Brim-DeForest,W. B. FST 5
5271 PSSC 101 - 07 Introduction to Plant Science Laboratory W 2:00 PM-4:50 PM FARM GRNHS Brim-DeForest,W. B. FST 3
5272 PSSC 101 - 08 Introduction to Plant Science Laboratory R 11:00 AM-1:50 PM FARM GRNHS Medic,A. FST 5
5273 PSSC 101 - 09 Introduction to Plant Science Laboratory R 2:00 PM-4:50 PM FARM GRNHS Zakeri,H. FST 10
    SCED 102 - 53 Intro to Living Systems Discussion MW 10:30 AM-11:20 AM THMA 116        
  Corequisite: ENGL 130W-53. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach.
5069 SCED 102 - 54 Intro to Living Systems Activity T 09:00 AM-10:50 AM HOLT 291 Miller,J. S. STV SUS 1
  Corequisite: ENGL 130W-53. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach.
5070 SCED 102 - 55 Intro to Living Systems Activity T 11:00 AM-12:50 PM HOLT 291 Miller,J. S. STV SUS 6
  Corequisite: ENGL 130W-53. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach.
5071 SCED 102 - 56 Intro to Living Systems Activity R 09:00 AM-10:50 AM HOLT 291 Miller,J. S. STV SUS 10
  Corequisite: ENGL 130W-53. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach.
5072 SCED 102 - 57 Intro to Living Systems Activity R 11:00 AM-12:50 PM HOLT 291 Miller,J. S. STV SUS 6
  Corequisite: ENGL 130W-53. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Life Sciences requirements through a non-traditional, project-based approach..
Top
American Institutions: American Government
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
1600 POLS 155 - 02 Amer Gov: National/State/Local Discussion R 1:00 PM-1:50 PM BUTE 709 Lindaman,M. D. 1
  Required Attendance: Town Hall Meeting, November 15, 2018, at 5:30 p.m.
1495 POLS 155 - 21 Amer Gov: National/State/Local Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM AYRS 120 Britton,R. L. 3
1575 POLS 155 - 22 Amer Gov: National/State/Local Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM HOLT 170 Turner,C. C. 2
1497 POLS 155 - 25 Amer Gov: National/State/Local Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM AYRS 120 Scarpelli,C. M. 1
1642 POLS 155 - 26 Amer Gov: National/State/Local Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM LANG 302 Britton,R. L. 2
Top
American Institutions: US History
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
3660 HIST 130 - 02 United States History Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PLMS 102 Zelnik,E. A. 1
3725 HIST 130 - 05 United States History Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM GLNN 306 Matray,J. I. 3
3726 HIST 130 - 07 United States History Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM MODC 114 Nissen,K. J. 3
3687 HIST 130 - 08 United States History Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM ARTS 111 Nissen,K. J. 7
3674 HIST 130 - 09 United States History Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM HOLT 350 Nissen,K. J. 1
3678 HIST 130 - 10 United States History Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 111 Livingston,J. C. 1
3694 HIST 130 - 12 United States History Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM HOLT 266 Nissen,K. J. 3
3692 HIST 130 - 13 United States History Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM ARTS 111 Thomson Jr,R. L. 2
3685 HIST 130 - 14 United States History Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM LANG 302 Matray,J. I. 6
3715 HIST 130 - 19 United States History Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM THMA 108 Zelnik,E. A. 1
5189 HIST 130 - 22 United States History Lecture MWF 08:00 AM-08:50 AM HOLT 268 Thomson Jr,R. L. 1
5227 HIST 130 - 23 United States History Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM PLMS 205 Tinkler,R. S. 12
  This section is restricted to History Majors
5236 HIST 130 - 25 United States History Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM HOLT 268 Hayashida-Knight,C. H. 1
5237 HIST 130 - 26 United States History Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM HOLT 268 Zelnik,E. A. 1
5712 HIST 130 - 27 United States History Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM AYRS 201 Averbeck,R. M. 1
Top
GE Discipinary Area: Arts (C1)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
3374 ARTH 100 - 01 Art Apprec: Multicult Persp Lecture W 5:30 PM-7:20 PM AYRS 120 Toku,M. GNS HNW GC 1
3371 ARTH 110 - 01 Survey Prehistory to Medieval Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM AYRS 106 Mittman,A. S. INT 31
3372 ARTH 130 - 01 Survey: 1800 to Present Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM AYRS 106 Middleman,R. S. DIV GNS USD 1
3370 ARTH 150 - 01 Surv of Arts Amer/Oceania/Afr Lecture TBA - WWW ONLINE Looper,M. G. GDV GC 1
    CAGD 110 - 01 Computer-Assisted Art I Discussion TBA - WWW ONLINE        
3218 CAGD 110 - 02 Computer-Assisted Art I Activity MW 12:00 PM-1:50 PM OCNL 136 Backlund,C. G. STV 6
3219 CAGD 110 - 03 Computer-Assisted Art I Activity MW 2:00 PM-3:50 PM OCNL 136 Pozzi,J. P. STV 6
3220 CAGD 110 - 04 Computer-Assisted Art I Activity TR 09:00 AM-10:50 AM OCNL 136 Pozzi,J. P. STV 13
3239 CAGD 110 - 05 Computer-Assisted Art I Activity TR 3:00 PM-4:50 PM OCNL 136 Pozzi,J. P. STV 10
3064 CMGT 275W - 01 Architectural History (W) Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM OCNL 254 Kymmell,W. SUS 13
3578 ENGL 203 - 01 Shakespeare in Film Lecture W 4:00 PM-6:50 PM HOLT 350 Kelly,E. K. EJP GNS 7
  In English 203, we will engage with a range of film adaptations of Shakespeare's work, exploring what Shakespeare has meant for different cultures and in different time periods. We will watch classics like Akira Kurosawa's Throne of Blood and compare them to new films like the 2015 Macbeth starring Michael Fassbender and Marion Cotillard. The class includes tragedies, history plays, and comedies like Much Ado About Nothing. We will read the texts of Shakespeare's plays as well as shorter readings on film theory and terminology, thinking about how his texts work on the page, on the stage, and on the screen. Classes will be a mixture of lectures, discussions, and film viewings. This course may be taken as an elective or to fulfill the General Education C1: Arts requirement. English 203 can be used to fulfill the Arts requirement within the Ethics, Justice & Policy Pathway or the Gender & Sexuality Studies Pathway.
3464 HUMN 220 - 01 Arts and Ideas: Ancient/Mediev Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM ARTS 105 Fisher,H. A. EJP 3
3468 HUMN 220 - 02 Arts and Ideas: Ancient/Mediev Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 105 Fisher,H. A. EJP 2
3462 HUMN 222 - 01 Arts and Ideas: Modern Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM ARTS 105 Cootsona,G. S. GBI 4
3472 HUMN 222W - 01 Arts and Ideas: Modern (W) Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM ARTS 105 Nice,L. E. GBI 2
3466 HUMN 281W - 01 Food and Film (W) Discussion MW 1:00 PM-1:50 PM ARTS 107 Jollimore,T. A. FST 1
    HUMN 281W - 02 Food and Film (W) Laboratory W 7:00 PM-9:50 PM AYRS 106        
2719 KINE 152 - 01 Introduction to Dance Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM YOLO 143 McLaughlin,J. L. DIV HNW 3
2894 MADT 217 - 01 Social Media Photography Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM HOLT 352 Draper,A. W. STV 1
5268 MUSC 291 - 01 American Music Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 134 Knight,R. M. INT USD 4
3914 MUSC 292 - 01 Grt Mus Comp & Composers Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM PAC 134 Scholz,D. M. GBI 16
4014 THEA 110 - 01 Intro to the Theatre Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 144 Redfern,B. A. GBI 9
4008 THEA 112 - 01 Acting and Social Wellness Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM PAC 134 Downing,M. R. HNW 10
4011 THEA 112 - 02 Acting and Social Wellness Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM PAC 135 Dickenson,J. J. HNW 3
4017 THEA 112 - 03 Acting and Social Wellness Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PAC 134 Downing,M. R. HNW 3
4021 THEA 251 - 01 World Theatre Lecture TBA - WWW ONLINE Horst,E. K. GDV INT GC 1
Top
GE Discipinary Area: Humanities (C2)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
1439 AIST 230 - 01 The American Indian Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM OCNL 124 Schwaller,S. W. DIV EJP USD 5
1438 AIST 252 - 01 American Indian Literature Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM LANG 303 Hedrick,C. B. SUS USD 9
3732 ARAB 101A - 01 Beginning Arabic I Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM AJH 112 Taleb,F. Z. L. ALL 1
    ARAB 101A - 02 Beginning Arabic I Activity TBA - WWW ONLINE        
5467 ARAB 201 - 01 Intermediate Arabic I Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM AJH 112 Taleb,F. Z. L. ALL 4
    ARAB 201 - 02 Intermediate Arabic I Activity TBA - WWW ONLINE        
5469 ARAB 202 - 01 Intermediate Arabic II Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM AJH 112 Taleb,F. Z. L. ALL 9
    ARAB 202 - 02 Intermediate Arabic II Activity TBA - WWW ONLINE        
5668 CHNS 101A - 01 Beginning Chinese I Discussion TR 3:30 PM-4:45 PM OCNL 120 Lu,A. ALL 13
    CHNS 101A - 02 Beginning Chinese I Activity T 5:00 PM-5:50 PM OCNL 120        
3744 CHNS 102A - 01 Beginning Chinese II Discussion TR 3:30 PM-4:45 PM OCNL 120 Lu,A. ALL 3
    CHNS 102A - 02 Beginning Chinese II Activity T 5:00 PM-5:50 PM OCNL 120        
1443 CHST 135 - 01 Mexican Heritage in U.S. Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM HOLT 352 Schwaller,S. W. EJP USD 1
2242 CMSD 156 - 01 Lang & Cult of Deaf Americans Discussion MW 4:00 PM-5:15 PM BUTE 319 Burke,J. K. ALL 4
3518 EFLN 170 - 01 English as a Foreign Language Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 325 Clowser,J. L. ALL 6
    ENGL 220W - 01 Beginning Creative Writing (W) Discussion MWF 09:00 AM-09:50 AM ARTS 306A        
3522 ENGL 220W - 02 Beginning Creative Writing (W) Activity M 4:00 PM-5:50 PM BUTE 325 Maddox,C. J. FST 2
    ENGL 220W - 03 Beginning Creative Writing (W) Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 225        
3573 ENGL 220W - 04 Beginning Creative Writing (W) Activity M 3:00 PM-4:50 PM BUTE 225 Huso,E. L. FST 2
    ENGL 220W - 05 Beginning Creative Writing (W) Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 306A        
3575 ENGL 220W - 06 Beginning Creative Writing (W) Activity R 3:30 PM-5:20 PM MODC 123 Keables,J. M. FST 2
5778 ENGL 252 - 01 American Indian Literature Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM LANG 303 Hedrick,C. B. SUS USD 24
3606 ENGL 258W - 02 World Literature (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM YOLO 206 Murphy,A. R. GDV GC 1
3632 ENGL 260W - 01 Great Books (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM BUTE 227 Dill,K. S. GBI 8
3633 ENGL 261W - 01 Women Writers (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 223 Letellier,C. M. GNS 8
3607 ENGL 264W - 02 Amer Eth/Reg Writers (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM MODC 118 Murphy,A. R. DIV USD 10
3753 FREN 101 - 01 First-Semester French Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM OCNL 120 Lodi,R. ALL 11
    FREN 101 - 02 First-Semester French Activity TBA - WWW ONLINE        
3760 FREN 101 - 05 First-Semester French Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 210 Henry,M. ALL 9
    FREN 101 - 06 First-Semester French Activity TBA - WWW ONLINE        
3755 FREN 102 - 01 Second-Semester French Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM OCNL 123 Lodi,R. ALL 19
    FREN 102 - 02 Second-Semester French Activity TBA - WWW ONLINE        
3778 GERM 101 - 03 First-Semester German Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 309 Morris,J. R. ALL 9
    GERM 101 - 04 First-Semester German Activity TBA - WWW ONLINE        
3767 GERM 102 - 01 Second-Semester German Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 309 Goulding,C. M. ALL 19
    GERM 102 - 02 Second-Semester German Activity TBA - WWW ONLINE        
3768 GERM 201 - 01 Third-Semester German Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 309 Goulding,C. M. ALL 3
    GERM 201 - 02 Third-Semester German Activity TBA - WWW ONLINE        
3770 GERM 202 - 01 Fourth-Semester German Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 309 Goulding,C. M. ALL 9
    GERM 202 - 02 Fourth-Semester German Activity TBA - WWW ONLINE        
3659 HIST 135 - 01 Mexican Heritage in U.S. Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM HOLT 352 Schwaller,S. W. EJP USD 5
3669 HIST 135 - 02 Mexican Heritage in U.S. Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 352 Schwaller,S. W. EJP USD 3
3671 HIST 261 - 01 Islam and the World Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM HOLT 268 Yousefi,N. A. GDV GC 7
3467 HUMN 224 - 01 Arts and Ideas: Asia Discussion TR 5:00 PM-6:15 PM BUTE 219 Clower,J. T. GNS GC 21
3795 ITAL 101 - 01 First-Semester Italian Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 223 Windsor,B. ALL 14
    ITAL 101 - 02 First-Semester Italian Activity TBA - WWW ONLINE        
3803 ITAL 101 - 03 First-Semester Italian Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 323 Windsor,B. ALL 16
    ITAL 101 - 04 First-Semester Italian Activity TBA - WWW ONLINE        
3805 ITAL 260W - 01 Well & Renaiss in Film (W) Lecture W 4:00 PM-6:50 PM ARTS 306B Windsor,B. HNW 9
3810 JAPN 101 - 03 First-Semester Japanese Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 223 Tokuda,K. ALL 1
    JAPN 101 - 04 First-Semester Japanese Activity TBA - WWW ONLINE        
3814 JAPN 102 - 01 Second-Semester Japanese Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM ARTS 309 Nomura,K. ALL 15
    JAPN 102 - 02 Second-Semester Japanese Activity TBA - WWW ONLINE        
3812 JAPN 201 - 01 Third-Semester Japanese Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 203 Tokuda,K. ALL 5
    JAPN 201 - 02 Third-Semester Japanese Activity TBA - WWW ONLINE        
3816 JAPN 202 - 01 Fourth-Semester Japanese Discussion TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 203 Tokuda,K. ALL 10
    JAPN 202 - 02 Fourth-Semester Japanese Activity TBA - WWW ONLINE        
5633 LAST 226 - 01 Latin American Philosophy Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM LANG 105 Boxall,S. F. GC 38
1457 MCGS 224 - 01 Religion/Amer Eth Minorities Seminar TR 3:30 PM-4:45 PM ARTS 105 Pike,S. M. DIV USD 8
3830 MEST 261 - 01 Islam and the World Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM HOLT 268 Yousefi,N. A. GDV GC 4
4095 PHIL 101 - 02 Introduction to Philosophy Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 109 Lehner,M. J. GBI STV INT 1
4082 PHIL 101 - 03 Introduction to Philosophy Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM ARTS 107 Wong,W. GBI INT STV 1
5938 PHIL 104 - 02 The Good Life Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM ARTS 107 Stewart,R. M. FST HNW 7
4059 PHIL 104 - 03 The Good Life Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 107 Stewart,R. M. FST HNW 2
4062 PHIL 129 - 01 Environmental Ethics Discussion MWF 09:00 AM-09:50 AM LANG 107 Larsen,R. R. SUS 19
4069 PHIL 204 - 01 Science and Religion Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 219 Cootsona,G. S. STV 12
5542 PHIL 226 - 01 Latin American Philosophy Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM LANG 105 Boxall,S. F. GC 41
3477 RELS 100 - 01 Judaism, Christianity, Islam Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM ARTS 105 Parker,T. E. EJP 9
3491 RELS 110 - 01 Asian Religions Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM ARTS 105 Veidlinger,D. M. GBI GC 5
3479 RELS 202 - 01 Islam and the World Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM HOLT 268 Yousefi,N. A. GDV GC 9
3481 RELS 224 - 01 Religion/Amer Eth Minorities Seminar TR 3:30 PM-4:45 PM ARTS 105 Pike,S. M. DIV USD 12
3485 RELS 241 - 01 Science and Religion Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 219 Cootsona,G. S. STV 1
3508 RELS 247W - 01 Religion, Ethics, & Eco (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM BUTE 219 Grelle,B. E. SUS 1
5820 RELS 275 - 01 Women and Religion Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 105 Gagnebin,S. G. GNS GC 2
3860 SPAN 101 - 01 First-Semester Spanish Discussion MWF 09:00 AM-09:50 AM OCNL 120 Mireles,G. E. ALL 4
    SPAN 101 - 02 First-Semester Spanish Activity TBA - WWW ONLINE        
  SPAN 101 is not available for credit to students with two or more years of Spanish within the last three years.
3858 SPAN 101 - 03 First-Semester Spanish Discussion MWF 11:00 AM-11:50 AM ARTS 306B Mireles,G. E. ALL 1
  SPAN 101 is not available for credit to students with two or more years of Spanish within the last three years.
    SPAN 101 - 04 First-Semester Spanish Activity TBA - WWW ONLINE        
  SPAN 101 is not available for credit to students with two or more years of Spanish within the last three years.
5783 SPAN 101 - 05 First-Semester Spanish Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM ARTS 306B Alvarez,P. ALL 1
    SPAN 101 - 06 First-Semester Spanish Activity TBA - WWW ONLINE        
5684 SPAN 101 - 07 First-Semester Spanish Discussion TBA - WWW ONLINE Junco,V. I. ALL 1
    SPAN 101 - 08 First-Semester Spanish Activity TBA - WWW ONLINE        
3853 SPAN 102 - 03 Second-Semester Spanish Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 223 Mireles,G. E. ALL 4
    SPAN 102 - 04 Second-Semester Spanish Activity TBA - WWW ONLINE        
3869 SPAN 102 - 05 Second-Semester Spanish Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM ARTS 306B Prieto,C. ALL 7
    SPAN 102 - 06 Second-Semester Spanish Activity W 2:00 PM-2:50 PM ARTS 309        
3847 SPAN 201 - 01 Third-Semester Spanish Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM ARTS 306B Burdette,H. A. ALL 2
    SPAN 201 - 02 Third-Semester Spanish Activity F 10:00 AM-10:50 AM ARTS 309        
3862 SPAN 201N - 01 Spanish for Spanish Speakers Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM OCNL 120 Alvarez,P. ALL 8
    SPAN 201N - 02 Spanish for Spanish Speakers Activity M 11:00 AM-11:50 AM OCNL 120        
3849 SPAN 202 - 01 Fourth-Semester Spanish Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 306B Prieto,C. ALL 6
    SPAN 202 - 02 Fourth-Semester Spanish Activity F 1:00 PM-1:50 PM ARTS 309        
3279 TECH 182 - 01 Science Fiction Lecture TBA - WWW ONLINE Candelaria,K. T. STV 2
5822 WMST 275 - 01 Women and Religion Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 105 Gagnebin,S. G. GNS GC 1
1492 WMST 275W - 02 Women and Religion (W) Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM BUTE 221 Gagnebin,S. G. GNS GC 1
Top
GE Discipinary Area: Individual & Society (D1)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
5157 AAST 110W - 01 Intro to Asian Studies (W) Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 323 Park,E. INT GC 7
5158 AAST 110W - 02 Intro to Asian Studies (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 323 Park,E. INT GC 5
1441 AIST 170 - 01 Intro to Amer Indian Studies Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 307 Roeder,M. L. GBI USD 24
1440 AIST 261 - 01 North American Indians Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 227 Shook,B. A. S. GDV USD 16
1174 ANTH 113 - 54 Human Cultural Diversity Lecture MW 12:00 PM-1:15 PM THMA 116 Loker,W. M. HNW INT GC 2
  Corequisite: ENGL 130W-54. This U-Course allows you to earn credit for your required GE Written Communication and Individual & Society requirements through a non-traditional, project-based approach.
1182 ANTH 261 - 01 North American Indians Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 227 Shook,B. A. S. GDV USD 25
5159 ASST 110W - 01 Intro to Asian Studies (W) Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 323 Park,E. INT GC 8
5160 ASST 110W - 02 Intro to Asian Studies (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 323 Park,E. INT GC 9
5252 ECON 103 - 03 Principles of Micro Analysis Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM LANG 300 Thamarapani,D. D. EJP 2
1298 ECON 103 - 05 Principles of Micro Analysis Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 109 Shahnawaz,S. EJP 1
1278 ECON 103 - 06 Principles of Micro Analysis Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM ARTS 111 Radler,A. D. EJP 4
5318 ECON 103 - 10 Principles of Micro Analysis Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM BUTE 109 Reizgeviciute,A. EJP 1
1320 GEOG 102 - 01 Peoples, Places, & Environs Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 101 Brady,S. A. DIV INT SUS GC 2
1355 GEOG 102 - 02 Peoples, Places, & Environs Lecture M 6:00 PM-8:50 PM BUTE 103 Herman,S. R. DIV SUS INT GC 10
1366 GEOG 103W - 01 Mobile, Wired, &Tracked (W) Lecture MW 2:00 PM-2:50 PM BUTE 103 Knigge,L. G. STV 1
1377 HCSV 265 - 01 Human Sexuality Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 113 Briggs,L. M. GNS HNW 1
1433 HCSV 265 - 02 Human Sexuality Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM BUTE 113 Milstein,S. A. GNS HNW 5
1434 HCSV 265 - 03 Human Sexuality Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM BUTE 201 Leistner,C. E. GNS HNW 1
5283 HCSV 265 - 04 Human Sexuality Lecture M 11:00 AM-1:50 PM GLNN 302 Milstein,S. A. GNS HNW 5
5683 HCSV 265 - 05 Human Sexuality Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM LANG 104 Leistner,C. E. GNS HNW 2
3683 HIST 101 - 01 World History to 1400 Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 350 DeForest,D. J. GBI GC 1
2551 JOUR 211 - 01 Women/Men/Media Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM ARTS 112 Bauer,J. C. GNS 45
1459 MCGS 155 - 01 Intro Multicultural/Gender Std Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM AYRS 106 Crosby-Jordan,N. S. DIV EJP USD 4
5367 MCGS 155 - 03 Intro Multicultural/Gender Std Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM BUTE 307 Smith-Peters,B. M. DIV EJP USD 1
1473 MCGS 155W - 02 Multicultural/Gender Std (W) Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 307 Smith-Peters,B. M. DIV EJP USD 2
5714 MCGS 240 - 01 Socioecon Class- Food Injust Lecture TBA - WWW ONLINE Paiva,M. C. FST 22
4900 NFSC 200W - 05 Health at Every Size (W) Lecture TBA - WWW ONLINE King,M. D. HNW USD 2
1521 POLS 102 - 01 Politics of the Dev World Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 201 Gapa,A. GDV GC 12
1572 POLS 102 - 02 Politics of the Dev World Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM BUTE 109 Gapa,A. GDV GC 19
1494 POLS 112 - 01 Law/Politics/Justice Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM AYRS 106 Sherlock,S. M. EJP USD 10
1652 PSYC 151 - 01 Socio-Cultural Psy Development Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM MODC 220 Hall,S. R. DIV FST USD 2
1654 PSYC 151 - 02 Socio-Cultural Psy Development Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM MODC 221 Hibbard,D. R. DIV FST USD 1
1653 PSYC 151 - 04 Socio-Cultural Psy Development Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM MODC 220 Hall,S. R. DIV FST USD 1
2945 RHPM 210 - 01 Your American Lands Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM YOLO 178 Day,G. L. SUS 19
5830 SOCI 100 - 03 Introduction to Sociology Lecture W 6:00 PM-8:50 PM BUTE 505 Crosby-Jordan,N. S. FST GBI STV 2
3278 TECH 180 - 01 Invention and Innovation Lecture TBA - WWW ONLINE Miranda,J. D. STV 2
1488 WMST 211 - 01 Women/Men/Media Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM ARTS 112 Bauer,J. C. GNS 96
1482 WMST 230 - 01 Women in Contemp Societies Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 329 Wilson,L. S. GNS 20
1486 WMST 233 - 01 Women Internationally Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM BUTE 101 Roeder,M. L. GDV GC 37
Top
GE Discipinary Area: Societal Institutions (D2)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
1437 AFAM 170 - 01 Intro African American Studies Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 307 Andrews,V. L. DIV USD 7
1173 ANTH 112 - 01 Society, Time, and Archaeology Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 319 O'Brien,M. J. FST GBI SUS GC 10
1215 ANTH 112 - 02 Society, Time, and Archaeology Lecture MWF 3:00 PM-3:50 PM BUTE 319 Hensler,R. P. FST SUS GBI GC 32
1188 ANTH 116 - 01 Power and Scarcity Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM GLNN 212 Dizard,J. A. EJP SUS GC 29
1175 ANTH 140 - 01 Magic/Witchcraft/Religion Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM AYRS 106 Brazeal,B. C. GNS HNW STV GC 7
1176 ANTH 140 - 02 Magic/Witchcraft/Religion Lecture TBA - WWW ONLINE Pilakowski,M. J. GNS STV HNW GC 1
5674 CHST 157 - 01 Intro to Chicano Studies Lecture TBA - WWW ONLINE Lopez,P. DIV USD 3
1296 ECON 102 - 09 Principles of Macro Analysis Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM LANG 300 Radler,A. D. GDV INT 2
1322 GEOG 105 - 02 California Cultural Landscapes Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 103 Pierce,R. F. DIV FST USD 18
1348 GEOG 106 - 01 The American West Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 101 Hankins,D. L. GBI SUS USD 4
5240 HIST 102 - 01 World History since 1400 Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 106 Averbeck,R. M. GDV INT HNW
STV
GC 4
2552 JOUR 210 - 01 Pop Culture/Media/Values Discussion M 2:00 PM-3:50 PM PLMS 102 Hartman,F. A. STV USD 23
2566 JOUR 210 - 02 Pop Culture/Media/Values Discussion W 2:00 PM-3:50 PM PLMS 102 Hartman,F. A. STV USD 31
3824 LAST 110 - 01 Intro to Latin Amer Studies Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM GLNN 312 Burdette,H. A. GDV INT GC 14
1514 POLS 101 - 01 Vital Political Problems Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 201 Hilderbrand,S. M. GBI 3
1734 PSYC 152 - 02 Developmental Wellness Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM MODC 220 Minden,J. A. HNW 2
1739 PSYC 152 - 03 Developmental Wellness Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM MODC 220 Minden,J. A. HNW 4
1820 SOCI 157 - 01 Intro to Chicano Studies Lecture TBA - WWW ONLINE Lopez,P. DIV USD 8
1481 WMST 170 - 02 Intro to Women's Studies Lecture W 6:00 PM-8:50 PM GLNN 112 Heck,M. M. GNS USD 3
Top
GE Discipinary Area: Learning for Life (E)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
2338 CMST 234 - 01 Gender and Communication Discussion TR 08:00 AM-09:15 AM THMA 113 Hamel,S. A. GNS 4
2340 CMST 235 - 01 Intercult Comm Theory/Pract Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM THMA 115 Cho,Y. C. INT USD 1
2341 CMST 235 - 02 Intercult Comm Theory/Pract Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM THMA 115 Cho,Y. C. INT USD 9
3150 CSCI 102 - 01 Living With Technology Discussion TR 5:00 PM-6:15 PM OCNL 239 Rowe,D. J. STV 4
3524 ENGL 240 - 01 Literature for Life Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM LANG 303 Gibaldi,M. E. EJP GBI 21
3791 INST 110W - 01 International Engagement (W) Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM THMA 210 DeBrito,Q. GDV INT 12
3793 INST 110W - 03 International Engagement (W) Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM PLMS 205 Dantona III,W. E. GDV INT 8
3794 INST 110W - 04 International Engagement (W) Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM OCNL 120 Lu,A. GDV INT 3
2542 JOUR 255 - 01 Digital Media Literacy Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 108 Wiesinger,S. M. STV 28
2711 KINE 110 - 01 Phys Fitness: A Way of Life Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM YOLO 218 Fairchild,S. H. HNW 1
2771 KINE 110 - 02 Phys Fitness: A Way of Life Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM YOLO 218 Fairchild,S. H. HNW 1
2778 KINE 110 - 03 Phys Fitness: A Way of Life Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM YOLO 218 Lowe,D. M. HNW 13
2801 KINE 110 - 04 Phys Fitness: A Way of Life Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM YOLO 143 Berman,D. A. HNW 2
5296 KINE 110 - 05 Phys Fitness: A Way of Life Lecture TBA - WWW ONLINE Lowe,D. M. HNW 39
2724 KINE 247 - 03 World Sports and Games Lecture F 11:00 AM-1:50 PM YOLO 217 Clark,J. T. INT GC 3
2715 KINE 295S - 01 Disability & Phys Act in Media Lecture M 4:00 PM-6:50 PM YOLO 217 Erickson,H. C. DIV 1
1650 PSYC 101 - 01 Principles of Psych Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM MODC 114 Lewis,S. C. EJP FST 1
1796 PSYC 101 - 03 Principles of Psych Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM MODC 114 Fry,B. C. EJP FST 1
1798 PSYC 101 - 05 Principles of Psych Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM MODC 114 Kreamer,A. K. EJP FST 3
1799 PSYC 101 - 06 Principles of Psych Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM AYRS 120 Selby,C. E. EJP FST 1
1800 PSYC 101 - 07 Principles of Psych Lecture TBA - WWW ONLINE Selby,C. E. EJP FST 2
5113 UNIV 105W - 01 Self, Identity & Sustain (W) Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM OCNL 237 Clements,P. W. SUS 1
5128 UNIV 105W - 04 Self, Identity & Sustain (W) Lecture MWF 3:00 PM-3:50 PM OCNL 237 Clements,P. W. SUS 17
Top
GE Discipinary Area: UD - Natural Sciences (UDB)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4198 BIOL 302 - 01 Evolution Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 352 Kirn,S. A. DIV 29
5528 BIOL 302W - 01 Evolution (W) Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 219 Engstrom,T. N. DIV GBI 1
4120 BIOL 303 - 01 Human Genetics Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM LANG 300 Gorman,K. F. EJP STV 15
4121 BIOL 318 - 01 Biology of Childhood Discussion TR 3:30 PM-4:45 PM HOLT 170 Kirn,S. A. HNW 67
4199 BIOL 322W - 01 Science and Human Values (W) Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM PLMS 102 Edwards,A. L. EJP 1
5529 BIOL 322W - 02 Science and Human Values (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 7
5530 BIOL 322W - 03 Science and Human Values (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 3
4195 BIOL 323 - 01 Biology of Sex Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM HOLT 352 Brunelli,R. L. DIV GNS 29
5425 BIOL 323 - 02 Biology of Sex Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 3
5426 BIOL 323 - 03 Biology of Sex Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 7
4122 BIOL 334 - 01 Conservation Ecology Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM HOLT 268 Kirn,S. A. SUS 30
4123 BIOL 345 - 01 Health and Lifestyle Diseases Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM HOLT 170 Arnet,G. F. HNW 42
4536 GEOS 330W - 01 Environmental Science (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM PHSC 130 Matiasek,S. J. SUS 14
4540 GEOS 330W - 02 Environmental Science (W) Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PHSC 130 Brown,D. L. SUS 1
5266 GEOS 330W - 03 Environmental Science (W) Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 213 Silver,C. S. SUS 1
4508 GEOS 355 - 01 Geologic Hazards Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 202 Riggins,S. G. DIV EJP INT 3
4541 GEOS 355 - 02 Geologic Hazards Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 202 Haasl,D. M. DIV INT EJP 15
4543 GEOS 355 - 03 Geologic Hazards Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM PHSC 202 Harp,A. G. DIV INT EJP 23
4559 GEOS 355 - 05 Geologic Hazards Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 266 Willard,E. H. DIV EJP INT 1
4530 GEOS 375 - 01 Geology of Food and Health Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PHSC 202 Hoover,K. A. FST 32
5723 HCSV 368 - 02 Women's Health Discussion W 5:00 PM-7:50 PM BUTE 219 Kalman,J. T. GNS 8
1464 MCGS 326W - 01 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 8
1465 MCGS 326W - 02 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 4
1468 MCGS 326W - 03 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 4
1476 MCGS 326W - 04 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 6
4814 NFSC 303 - 01 Nutrition/Physical Fitness Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 350 Alger,A. M. HNW 1
4850 NFSC 303 - 05 Nutrition/Physical Fitness Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM HOLT 350 Berman,T. A. HNW 6
4834 NFSC 310 - 01 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 277 Klobodu,S. S. FST GDV GC 6
4838 NFSC 310 - 02 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 277 Goto,K. FST GDV GC 1
4853 NFSC 310 - 03 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 277 Boek-Dominguez,S. M. FST GDV GC 11
4945 NURS 326W - 01 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 23
  If you DO NOT need this course to be Writing Intensive/Capstone, Please sign up for NURS 326.
4946 NURS 326W - 02 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 27
  If you DO NOT need this course to be Writing Intensive/Capstone, Please sign up for NURS 326.
4959 NURS 326W - 03 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 25
4966 NURS 326W - 04 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 27
5772 PHYS 307 - 01 Physics of Music Lecture MWF 3:00 PM-3:50 PM PHSC 202 Pechkis,J. A. STV 22
5017 PHYS 376W - 01 The Nuclear Age (W) Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PHSC 301 Omarzai,S. K. INT 14
5022 PHYS 376W - 02 The Nuclear Age (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM GLNN 225 Omarzai,S. K. INT 15
5044 PHYS 376W - 03 The Nuclear Age (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM GLNN 225 Omarzai,S. K. INT 14
1136 PSSC 390 - 01 Food Forever Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM GLNN 112 Stallings,L. R. FST GDV SUS GC 6
1137 PSSC 390 - 02 Food Forever Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PLMS 205 Stallings,L. R. FST SUS GDV GC 1
  The delivery method for this course is both in-class and on-line.
1139 PSSC 390 - 72 Food Forever Lecture TBA - WWW ONLINE Howard-Houk,A. K. FST SUS GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
5066 SCED 300W - 01 Revolutionary Ideas (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 109 Alvarado Leyva,C. GBI 15
3281 TECH 380W - 01 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,G. C. STV 1
3282 TECH 380W - 02 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,G. C. STV 2
5433 TECH 380W - 03 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Miranda,J. D. STV 1
5434 TECH 380W - 04 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Miranda,J. D. STV 3
1483 WMST 368 - 01 Women's Health Discussion M 11:00 AM-1:50 PM LANG 303 Flannery,D. GNS 3
Top
GE Discipinary Area: UD - Arts/Humanities (UDC)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
5327 ENGL 330W - 02 Intro to Technical Writing (W) Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 221 Enriquez-Loya,A. FST 2
  Technical Writing and Rhetorical Practices for the Zombie Apocalypse and Other (Un)Natural Disasters Our class mission is to write scientific and technical documents that will guide society to prepare for and rebuild after a Zombie Apocalypse. During such a natural disaster, this classroom becomes the space from which we interrogate the rhetorical systems of power and address multiple ethical concerns as we work together to rebuild society. Individual and group projects and major writing assignments will draw on various student majors to ensure society¿s survival. As part of the class, we will read and review the following materials: 1. Brooks, Max. The Zombie Survival Guide. New York: Three Rivers P, 2003. 2. Shaun of the Dead. Dir. Edward Wright. Universal Pictures. 2004 3. Zombieland. Dir. Ruben Fleischer. Columbia Pictures. 2009. 4. Nightmares in Red, White and Blue: The Evolution of the American Horror. Dir. Andrew Monument. Kino Lorber Films. 2011. (Netflix Documentary) 5. Zombie Preppers. Discovery Channel, 2013. (Documentary) 6. Zombies A Living History. Dir. David V. Nicholson. History Channel. 2011. (Documentary) This course that fulfills the Food Studies Pathway and is a Writing Intensive course.
3595 ENGL 338W - 01 Environmental Rhetoric (W) Lecture MW 10:00 AM-10:50 AM GLNN 314 Sparks,L. A. SUS 3
3625 ENGL 338W - 02 Environmental Rhetoric (W) Lecture MW 11:00 AM-11:50 AM GLNN 314 Sparks,L. A. SUS 4
3609 ENGL 342W - 02 Literature of the Child (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM BUTE 219 Traver,T. H. HNW 1
3622 ENGL 342W - 03 Literature of the Child (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM ARTS 106 Candelaria,K. T. HNW 2
5333 ENGL 342W - 04 Literature of the Child (W) Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM OCNL 237 Traver,J. C. HNW 1
3610 ENGL 350W - 02 Science, Technology & Lit (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM PHSC 301 Sparks,C. T. STV USD 1
  This course will examine unconventional literary forms to think about literature as a kind of technology that revolutionizes our sense of identity and world. During the semester we will engage various electronic literature texts, graphic novels, digital games, and avant garde literary texts and movements. In doing this, we will explore how literature pushes conceptual and technological boundaries.
3531 ENGL 353 - 01 Multicultural Literature Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 225 Heggins Bryant,N. Z. GDV USD 11
  This class will examine literature produced by indigenous writers from the Americas (Canada, the US, and Latin America) and Oceania (Australia and New Zealand). In reading these texts, we will consider the history of colonialism and neocolonialism on indigenous communities, study the often violent processes of cultural assimilation and deracination faced by these communities, and chart out various forms of resistance to these forms, including current cultural revitalization projects. The class will engage in a semester-long public bibliography project contextualizing the relationships between indigenous communities, to be started and maintained online.
5336 ENGL 355 - 02 Bible, Lit, and Culture Seminar TR 2:00 PM-3:15 PM GLNN 123 Traver,J. C. EJP GBI 1
3603 ENGL 364W - 02 American Ethnic & Reg Lit (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 221 Enriquez-Loya,A. DIV USD 5
  BRUJAS Y SANTAS: DISRUPTING & DECOLONIZING CHICANX LITERATURE This course interrogates the restricted roles Chicanas have been forced into as either Brujas or Santas (Witches or Saints) as made evident through history, legends/folklore, politics, and popular culture. Such restrictions are detrimental to the construction of gender and sexuality while perpetuating Chicanas subjugation. This course examines various Chicanx novels, poetry, and short stories to come to an understanding about Mexican & Mexican American culture, Chicanx people, and their Indigenous heritage, languages, and spiritualities. Furthermore, this course argues for a disruption of linear and limited constructs of culture to initiate a decolonial approach to Chicanx Literature. This course will include Nahuatl language instruction that will utilize performative and embodied teaching strategies to challenge binaries between mind and body and interrogate academia¿s tendency to marginalize Chicanx epistemologies. This course fulfills the Diversity Studies Pathway and is a Writing Intensive course.
3748 FLNG 355 - 01 Bilingualism in North America Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM AYRS 201 Morris,J. R. DIV USD 3
3750 FLNG 380 - 01 Language and Culture in Film Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM LANG 302 Nomura,K. INT 11
5480 FLNG 380 - 02 Language and Culture in Film Lecture T 4:00 PM-6:50 PM ARTS 309 Goulding,C. M. INT 11
  German Film
3664 HIST 305 - 01 Catastrophes & Human History Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM LANG 302 Easton,L. M. HNW GC 3
3666 HIST 341 - 01 American Environment Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM MODC 114 Magliari,M. F. FST SUS USD 8
3682 HIST 341 - 04 American Environment Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 225 Schwaller,S. W. FST SUS USD 3
3684 HIST 341 - 05 American Environment Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM PLMS 106 Archer,R. D. FST SUS USD 2
3713 HIST 341 - 06 American Environment Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 268 Sistrunk,T. G. FST SUS USD 1
5537 HIST 341 - 07 American Environment Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 214 Schwaller,S. W. FST SUS USD 16
3673 HIST 362 - 01 The Middle East to 1800 Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PLMS 201 Yousefi,N. A. INT GC 10
3672 HIST 382 - 01 Modern Mexico Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 206 Benedict,J. P. GDV GC 1
3470 HUMN 300W - 70 Grt Bks & Ideas: Arts/Hum (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM MLIB 045 Grelle,B. E. GBI GC 17
6056 HUMN 300W - 72 Grt Bks & Ideas: Arts/Hum (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM WWW ONLINE Grelle,B. E. GBI GC 2
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
3829 LAST 350 - 01 Modern Mexico Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 206 Benedict,J. P. GDV GC 1
1455 MCGS 310 - 01 LGBTQ Issues and Identities Lecture M 6:00 PM-8:50 PM GLNN 112 Robinson,T. M. GNS USD 35
  This course satisfies both GE and U.S. Diversity requirements.
1456 MCGS 315 - 01 Performance of Identity Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PAC 144 Downing,M. R. GNS USD 16
1463 MCGS 315 - 02 Performance of Identity Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 112 Downing,M. R. GNS USD 10
3831 MEST 362 - 01 The Middle East to 1800 Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PLMS 201 Yousefi,N. A. INT GC 4
3832 MEST 362W - 01 The Middle East to 1800 (W) Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM ARTS 106 Thomson Jr,R. L. INT GC 3
5543 PHIL 303W - 01 History 19th Century Phil (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 107 Pluth,E. M. GBI 16
4064 PHIL 323W - 01 Moral Issues Parenting (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Graybosch,A. J. EJP GC 1
4073 PHIL 323W - 04 Moral Issues Parenting (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Graybosch,A. J. EJP GC 1
4089 PHIL 327W - 03 Health Ethics (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jollimore,T. A. HNW 1
4091 PHIL 327W - 04 Health Ethics (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Dobra,S. M. HNW 1
4055 PHIL 336 - 01 Amer Indian Environ Phil Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,R. C. SUS USD 1
4065 PHIL 337W - 01 Philosophy of Race (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM LANG 107 Boxall,S. F. DIV USD 2
4076 PHIL 337W - 02 Philosophy of Race (W) Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM LANG 105 Boxall,S. F. DIV USD 12
4098 PHIL 337W - 03 Philosophy of Race (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM LANG 107 Boxall,S. F. DIV USD 6
4093 PHIL 341W - 03 Justice & Global Issues (W) Seminar MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 221 Gampel,E. H. EJP GC 1
4103 PHIL 341W - 04 Justice & Global Issues (W) Seminar MWF 1:00 PM-1:50 PM LANG 107 Dobra,S. M. EJP GC 2
3478 RELS 332 - 01 World Religions & Global Iss Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM ARTS 105 Veidlinger,D. M. GDV INT GC 15
3488 RELS 332 - 02 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
5621 RELS 332 - 04 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
5642 RELS 357 - 01 End of the World Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 219 Lennon,P. M. STV 8
3489 RELS 357W - 01 End of the World (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM ARTS 105 Lennon,P. M. STV 1
3494 RELS 357W - 02 End of the World (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM ARTS 105 Lennon,P. M. STV 3
4002 THEA 315 - 01 Performance of Identity Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PAC 144 Downing,M. R. GNS USD 26
4018 THEA 315 - 02 Performance of Identity Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 112 Downing,M. R. GNS USD 29
1485 WMST 326 - 01 Gender & Sexuality Euro Hist Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM GLNN 212 Transchel,K. S. GNS 2
Top
GE Discipinary Area: UD - Social Sciences (UDD)
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
1008 ABUS 390 - 01 World Food and Hunger Issues Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM PLMS 106 Song,B. FST GC 10
1201 ANTH 340 - 01 Anthropology of Food Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 319 Yeager,M. R. FST GC 1
1304 ECON 340W - 01 Work/Wealth/Income Dist (W) Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM BUTE 113 Price,S. D. DIV EJP 2
1293 ECON 352 - 02 Medical Economics Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM BUTE 113 Reizgeviciute,A. HNW 2
1367 GEOG 301W - 01 Global Economic Geography (W) Lecture MW 11:00 AM-11:50 AM BUTE 101 Chase,J. R. FST GC 2
1323 GEOG 303 - 01 Geography and World Affairs Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 103 Fairbanks,D. H. INT GC 1
1324 GEOG 303 - 02 Geography and World Affairs Lecture TBA - WWW ONLINE Chase,J. R. INT GC 3
1325 GEOG 304 - 01 Sustainability Issues Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 307 Stemen,M. L. SUS 12
1326 GEOG 304 - 02 Sustainability Issues Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 505 Stemen,M. L. SUS 14
1344 GEOG 304 - 03 Sustainability Issues Lecture T 6:00 PM-8:50 PM BUTE 103 Herman,S. R. SUS 12
1346 GEOG 304 - 04 Sustainability Issues Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 109 Stemen,M. L. SUS 3
1356 GEOG 304 - 05 Sustainability Issues Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 103 Miller,J. S. SUS 13
1362 GEOG 304 - 06 Sustainability Issues Lecture W 6:00 PM-8:50 PM BUTE 103 Herman,S. R. SUS 19
1330 GEOG 352 - 01 The United States Lecture TBA - WWW ONLINE Stewart,S. J. DIV USD 4
1331 GEOG 352 - 72 The United States Lecture TBA - WWW ONLINE Stewart,S. J. DIV USD 4
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
1350 GEOG 357 - 01 Lands/Peoples/Latin America Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 103 Brady,S. A. GDV GC 15
3823 LAST 357 - 01 Lands/Peoples/Latin America Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 103 Brady,S. A. GDV GC 6
3825 LAST 357 - 72 Lands/Peoples/Latin America Lecture TBA - WWW ONLINE Brady,S. A. GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
2823 MADT 307 - 01 Technology and Communication Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM THMA 106 Meadows,J. H. STV 9
1467 MCGS 350 - 02 Ethnic and Race Relations Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 329 Lopez,P. DIV USD 1
1561 POLS 365W - 02 Justice System Admin (W) Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM BUTE 307 Hilderbrand,S. M. EJP USD 1
1673 PSYC 321 - 01 Brain/Mind/Behavior Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM MODC 217 Click,K. A. STV 1
1672 PSYC 391 - 02 Psy of Prejudice/Hate/Violence Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM MODC 114 Dolan,M. A. EJP USD 1
1768 PSYC 391 - 03 Psy of Prejudice/Hate/Violence Lecture TBA - WWW ONLINE Sanchez,A. R. EJP USD 2
1821 SOCI 350 - 01 Ethnic and Race Relations Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 102 Johnson,L. A. DIV USD 1
1846 SOCI 350 - 02 Ethnic and Race Relations Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 329 Lopez,P. DIV USD 1
1859 SOCI 370 - 01 Population and Migration Lecture MW 5:30 PM-6:45 PM BUTE 329 Waters,A. E. GDV INT GC 8
1883 SOSC 300 - 01 Great Books & Ideas: Social Sc Seminar MW 4:00 PM-5:15 PM GLNN 302 Werner,H. L. GBI 5
5366 WMST 339 - 01 Cultural Images of Women Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 307 Roeder,M. L. INT USD 18
Top
Upper Division Pathways: Diversity Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4198 BIOL 302 - 01 Evolution Discussion MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 352 Kirn,S. A. DIV 29
5528 BIOL 302W - 01 Evolution (W) Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 219 Engstrom,T. N. DIV GBI 1
4195 BIOL 323 - 01 Biology of Sex Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM HOLT 352 Brunelli,R. L. DIV GNS 29
5425 BIOL 323 - 02 Biology of Sex Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 3
5426 BIOL 323 - 03 Biology of Sex Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 7
1304 ECON 340W - 01 Work/Wealth/Income Dist (W) Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM BUTE 113 Price,S. D. DIV EJP 2
3603 ENGL 364W - 02 American Ethnic & Reg Lit (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 221 Enriquez-Loya,A. DIV USD 5
  BRUJAS Y SANTAS: DISRUPTING & DECOLONIZING CHICANX LITERATURE This course interrogates the restricted roles Chicanas have been forced into as either Brujas or Santas (Witches or Saints) as made evident through history, legends/folklore, politics, and popular culture. Such restrictions are detrimental to the construction of gender and sexuality while perpetuating Chicanas subjugation. This course examines various Chicanx novels, poetry, and short stories to come to an understanding about Mexican & Mexican American culture, Chicanx people, and their Indigenous heritage, languages, and spiritualities. Furthermore, this course argues for a disruption of linear and limited constructs of culture to initiate a decolonial approach to Chicanx Literature. This course will include Nahuatl language instruction that will utilize performative and embodied teaching strategies to challenge binaries between mind and body and interrogate academia¿s tendency to marginalize Chicanx epistemologies. This course fulfills the Diversity Studies Pathway and is a Writing Intensive course.
3748 FLNG 355 - 01 Bilingualism in North America Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM AYRS 201 Morris,J. R. DIV USD 3
1330 GEOG 352 - 01 The United States Lecture TBA - WWW ONLINE Stewart,S. J. DIV USD 4
1331 GEOG 352 - 72 The United States Lecture TBA - WWW ONLINE Stewart,S. J. DIV USD 4
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
4508 GEOS 355 - 01 Geologic Hazards Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 202 Riggins,S. G. DIV EJP INT 3
4541 GEOS 355 - 02 Geologic Hazards Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 202 Haasl,D. M. DIV INT EJP 15
4543 GEOS 355 - 03 Geologic Hazards Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM PHSC 202 Harp,A. G. DIV INT EJP 23
4559 GEOS 355 - 05 Geologic Hazards Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 266 Willard,E. H. DIV EJP INT 1
1467 MCGS 350 - 02 Ethnic and Race Relations Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 329 Lopez,P. DIV USD 1
4065 PHIL 337W - 01 Philosophy of Race (W) Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM LANG 107 Boxall,S. F. DIV USD 2
4076 PHIL 337W - 02 Philosophy of Race (W) Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM LANG 105 Boxall,S. F. DIV USD 12
4098 PHIL 337W - 03 Philosophy of Race (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM LANG 107 Boxall,S. F. DIV USD 6
1821 SOCI 350 - 01 Ethnic and Race Relations Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 102 Johnson,L. A. DIV USD 1
1846 SOCI 350 - 02 Ethnic and Race Relations Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 329 Lopez,P. DIV USD 1
Top
Upper Division Pathways: Ethics, Justice, & Policy
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4120 BIOL 303 - 01 Human Genetics Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM LANG 300 Gorman,K. F. EJP STV 15
4199 BIOL 322W - 01 Science and Human Values (W) Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM PLMS 102 Edwards,A. L. EJP 1
5529 BIOL 322W - 02 Science and Human Values (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 7
5530 BIOL 322W - 03 Science and Human Values (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 3
1304 ECON 340W - 01 Work/Wealth/Income Dist (W) Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM BUTE 113 Price,S. D. DIV EJP 2
5336 ENGL 355 - 02 Bible, Lit, and Culture Seminar TR 2:00 PM-3:15 PM GLNN 123 Traver,J. C. EJP GBI 1
4508 GEOS 355 - 01 Geologic Hazards Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 202 Riggins,S. G. DIV EJP INT 3
4541 GEOS 355 - 02 Geologic Hazards Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 202 Haasl,D. M. DIV INT EJP 15
4543 GEOS 355 - 03 Geologic Hazards Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM PHSC 202 Harp,A. G. DIV INT EJP 23
4559 GEOS 355 - 05 Geologic Hazards Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 266 Willard,E. H. DIV EJP INT 1
4064 PHIL 323W - 01 Moral Issues Parenting (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Graybosch,A. J. EJP GC 1
4073 PHIL 323W - 04 Moral Issues Parenting (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Graybosch,A. J. EJP GC 1
4093 PHIL 341W - 03 Justice & Global Issues (W) Seminar MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 221 Gampel,E. H. EJP GC 1
4103 PHIL 341W - 04 Justice & Global Issues (W) Seminar MWF 1:00 PM-1:50 PM LANG 107 Dobra,S. M. EJP GC 2
1561 POLS 365W - 02 Justice System Admin (W) Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM BUTE 307 Hilderbrand,S. M. EJP USD 1
1672 PSYC 391 - 02 Psy of Prejudice/Hate/Violence Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM MODC 114 Dolan,M. A. EJP USD 1
1768 PSYC 391 - 03 Psy of Prejudice/Hate/Violence Lecture TBA - WWW ONLINE Sanchez,A. R. EJP USD 2
Top
Upper Division Pathways: Food Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
1008 ABUS 390 - 01 World Food and Hunger Issues Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM PLMS 106 Song,B. FST GC 10
1201 ANTH 340 - 01 Anthropology of Food Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 319 Yeager,M. R. FST GC 1
5327 ENGL 330W - 02 Intro to Technical Writing (W) Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM BUTE 221 Enriquez-Loya,A. FST 2
  Technical Writing and Rhetorical Practices for the Zombie Apocalypse and Other (Un)Natural Disasters Our class mission is to write scientific and technical documents that will guide society to prepare for and rebuild after a Zombie Apocalypse. During such a natural disaster, this classroom becomes the space from which we interrogate the rhetorical systems of power and address multiple ethical concerns as we work together to rebuild society. Individual and group projects and major writing assignments will draw on various student majors to ensure society¿s survival. As part of the class, we will read and review the following materials: 1. Brooks, Max. The Zombie Survival Guide. New York: Three Rivers P, 2003. 2. Shaun of the Dead. Dir. Edward Wright. Universal Pictures. 2004 3. Zombieland. Dir. Ruben Fleischer. Columbia Pictures. 2009. 4. Nightmares in Red, White and Blue: The Evolution of the American Horror. Dir. Andrew Monument. Kino Lorber Films. 2011. (Netflix Documentary) 5. Zombie Preppers. Discovery Channel, 2013. (Documentary) 6. Zombies A Living History. Dir. David V. Nicholson. History Channel. 2011. (Documentary) This course that fulfills the Food Studies Pathway and is a Writing Intensive course.
1367 GEOG 301W - 01 Global Economic Geography (W) Lecture MW 11:00 AM-11:50 AM BUTE 101 Chase,J. R. FST GC 2
4530 GEOS 375 - 01 Geology of Food and Health Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PHSC 202 Hoover,K. A. FST 32
3666 HIST 341 - 01 American Environment Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM MODC 114 Magliari,M. F. FST SUS USD 8
3682 HIST 341 - 04 American Environment Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 225 Schwaller,S. W. FST SUS USD 3
3684 HIST 341 - 05 American Environment Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM PLMS 106 Archer,R. D. FST SUS USD 2
3713 HIST 341 - 06 American Environment Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 268 Sistrunk,T. G. FST SUS USD 1
5537 HIST 341 - 07 American Environment Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 214 Schwaller,S. W. FST SUS USD 16
4834 NFSC 310 - 01 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 277 Klobodu,S. S. FST GDV GC 6
4838 NFSC 310 - 02 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 277 Goto,K. FST GDV GC 1
4853 NFSC 310 - 03 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 277 Boek-Dominguez,S. M. FST GDV GC 11
1136 PSSC 390 - 01 Food Forever Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM GLNN 112 Stallings,L. R. FST GDV SUS GC 6
1137 PSSC 390 - 02 Food Forever Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PLMS 205 Stallings,L. R. FST SUS GDV GC 1
  The delivery method for this course is both in-class and on-line.
1139 PSSC 390 - 72 Food Forever Lecture TBA - WWW ONLINE Howard-Houk,A. K. FST SUS GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
Top
Upper Division Pathways: Gender & Sexuality Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4195 BIOL 323 - 01 Biology of Sex Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM HOLT 352 Brunelli,R. L. DIV GNS 29
5425 BIOL 323 - 02 Biology of Sex Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 3
5426 BIOL 323 - 03 Biology of Sex Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM THMA 106 Brunelli,R. L. DIV GNS 7
5723 HCSV 368 - 02 Women's Health Discussion W 5:00 PM-7:50 PM BUTE 219 Kalman,J. T. GNS 8
1455 MCGS 310 - 01 LGBTQ Issues and Identities Lecture M 6:00 PM-8:50 PM GLNN 112 Robinson,T. M. GNS USD 35
  This course satisfies both GE and U.S. Diversity requirements.
1456 MCGS 315 - 01 Performance of Identity Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PAC 144 Downing,M. R. GNS USD 16
1463 MCGS 315 - 02 Performance of Identity Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 112 Downing,M. R. GNS USD 10
1464 MCGS 326W - 01 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 8
1465 MCGS 326W - 02 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 4
1468 MCGS 326W - 03 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 4
1476 MCGS 326W - 04 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 6
4945 NURS 326W - 01 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 23
  If you DO NOT need this course to be Writing Intensive/Capstone, Please sign up for NURS 326.
4946 NURS 326W - 02 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Kajla,A. GNS 27
  If you DO NOT need this course to be Writing Intensive/Capstone, Please sign up for NURS 326.
4959 NURS 326W - 03 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 25
4966 NURS 326W - 04 Perspect on Gndr/Disease (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Richter,G. GNS 27
4002 THEA 315 - 01 Performance of Identity Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PAC 144 Downing,M. R. GNS USD 26
4018 THEA 315 - 02 Performance of Identity Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM ARTS 112 Downing,M. R. GNS USD 29
1485 WMST 326 - 01 Gender & Sexuality Euro Hist Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM GLNN 212 Transchel,K. S. GNS 2
1483 WMST 368 - 01 Women's Health Discussion M 11:00 AM-1:50 PM LANG 303 Flannery,D. GNS 3
Top
Upper Division Pathways: Global Development Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
3531 ENGL 353 - 01 Multicultural Literature Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 225 Heggins Bryant,N. Z. GDV USD 11
  This class will examine literature produced by indigenous writers from the Americas (Canada, the US, and Latin America) and Oceania (Australia and New Zealand). In reading these texts, we will consider the history of colonialism and neocolonialism on indigenous communities, study the often violent processes of cultural assimilation and deracination faced by these communities, and chart out various forms of resistance to these forms, including current cultural revitalization projects. The class will engage in a semester-long public bibliography project contextualizing the relationships between indigenous communities, to be started and maintained online.
1350 GEOG 357 - 01 Lands/Peoples/Latin America Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 103 Brady,S. A. GDV GC 15
3672 HIST 382 - 01 Modern Mexico Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 206 Benedict,J. P. GDV GC 1
3829 LAST 350 - 01 Modern Mexico Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PAC 206 Benedict,J. P. GDV GC 1
3823 LAST 357 - 01 Lands/Peoples/Latin America Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM BUTE 103 Brady,S. A. GDV GC 6
3825 LAST 357 - 72 Lands/Peoples/Latin America Lecture TBA - WWW ONLINE Brady,S. A. GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
4834 NFSC 310 - 01 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM HOLT 277 Klobodu,S. S. FST GDV GC 6
4838 NFSC 310 - 02 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM HOLT 277 Goto,K. FST GDV GC 1
4853 NFSC 310 - 03 Ecology of Human Nutrition Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 277 Boek-Dominguez,S. M. FST GDV GC 11
1136 PSSC 390 - 01 Food Forever Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM GLNN 112 Stallings,L. R. FST GDV SUS GC 6
1137 PSSC 390 - 02 Food Forever Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PLMS 205 Stallings,L. R. FST SUS GDV GC 1
  The delivery method for this course is both in-class and on-line.
1139 PSSC 390 - 72 Food Forever Lecture TBA - WWW ONLINE Howard-Houk,A. K. FST SUS GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
3478 RELS 332 - 01 World Religions & Global Iss Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM ARTS 105 Veidlinger,D. M. GDV INT GC 15
3488 RELS 332 - 02 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
5621 RELS 332 - 04 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
1859 SOCI 370 - 01 Population and Migration Lecture MW 5:30 PM-6:45 PM BUTE 329 Waters,A. E. GDV INT GC 8
Top
Upper Division Pathways: Great Books & Ideas Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
5528 BIOL 302W - 01 Evolution (W) Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 219 Engstrom,T. N. DIV GBI 1
5529 BIOL 322W - 02 Science and Human Values (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 7
5530 BIOL 322W - 03 Science and Human Values (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 308 Edwards,A. L. EJP GBI 3
5336 ENGL 355 - 02 Bible, Lit, and Culture Seminar TR 2:00 PM-3:15 PM GLNN 123 Traver,J. C. EJP GBI 1
3470 HUMN 300W - 70 Grt Bks & Ideas: Arts/Hum (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM MLIB 045 Grelle,B. E. GBI GC 17
6056 HUMN 300W - 72 Grt Bks & Ideas: Arts/Hum (W) Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM WWW ONLINE Grelle,B. E. GBI GC 2
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.
5543 PHIL 303W - 01 History 19th Century Phil (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM ARTS 107 Pluth,E. M. GBI 16
5066 SCED 300W - 01 Revolutionary Ideas (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 109 Alvarado Leyva,C. GBI 15
1883 SOSC 300 - 01 Great Books & Ideas: Social Sc Seminar MW 4:00 PM-5:15 PM GLNN 302 Werner,H. L. GBI 5
Top
Upper Division Pathways: Health & Wellness Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4121 BIOL 318 - 01 Biology of Childhood Discussion TR 3:30 PM-4:45 PM HOLT 170 Kirn,S. A. HNW 67
4123 BIOL 345 - 01 Health and Lifestyle Diseases Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM HOLT 170 Arnet,G. F. HNW 42
1293 ECON 352 - 02 Medical Economics Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM BUTE 113 Reizgeviciute,A. HNW 2
3609 ENGL 342W - 02 Literature of the Child (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM BUTE 219 Traver,T. H. HNW 1
3622 ENGL 342W - 03 Literature of the Child (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM ARTS 106 Candelaria,K. T. HNW 2
5333 ENGL 342W - 04 Literature of the Child (W) Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM OCNL 237 Traver,J. C. HNW 1
3664 HIST 305 - 01 Catastrophes & Human History Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM LANG 302 Easton,L. M. HNW GC 3
4814 NFSC 303 - 01 Nutrition/Physical Fitness Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM HOLT 350 Alger,A. M. HNW 1
4850 NFSC 303 - 05 Nutrition/Physical Fitness Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM HOLT 350 Berman,T. A. HNW 6
4089 PHIL 327W - 03 Health Ethics (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jollimore,T. A. HNW 1
4091 PHIL 327W - 04 Health Ethics (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Dobra,S. M. HNW 1
Top
Upper Division Pathways: International Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
3750 FLNG 380 - 01 Language and Culture in Film Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM LANG 302 Nomura,K. INT 11
5480 FLNG 380 - 02 Language and Culture in Film Lecture T 4:00 PM-6:50 PM ARTS 309 Goulding,C. M. INT 11
  German Film
1323 GEOG 303 - 01 Geography and World Affairs Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM BUTE 103 Fairbanks,D. H. INT GC 1
1324 GEOG 303 - 02 Geography and World Affairs Lecture TBA - WWW ONLINE Chase,J. R. INT GC 3
4508 GEOS 355 - 01 Geologic Hazards Discussion TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 202 Riggins,S. G. DIV EJP INT 3
4541 GEOS 355 - 02 Geologic Hazards Discussion MWF 12:00 PM-12:50 PM PHSC 202 Haasl,D. M. DIV INT EJP 15
4543 GEOS 355 - 03 Geologic Hazards Discussion MWF 1:00 PM-1:50 PM PHSC 202 Harp,A. G. DIV INT EJP 23
4559 GEOS 355 - 05 Geologic Hazards Discussion TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 266 Willard,E. H. DIV EJP INT 1
3673 HIST 362 - 01 The Middle East to 1800 Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PLMS 201 Yousefi,N. A. INT GC 10
3831 MEST 362 - 01 The Middle East to 1800 Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM PLMS 201 Yousefi,N. A. INT GC 4
3832 MEST 362W - 01 The Middle East to 1800 (W) Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM ARTS 106 Thomson Jr,R. L. INT GC 3
5017 PHYS 376W - 01 The Nuclear Age (W) Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PHSC 301 Omarzai,S. K. INT 14
5022 PHYS 376W - 02 The Nuclear Age (W) Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM GLNN 225 Omarzai,S. K. INT 15
5044 PHYS 376W - 03 The Nuclear Age (W) Lecture MWF 12:00 PM-12:50 PM GLNN 225 Omarzai,S. K. INT 14
3478 RELS 332 - 01 World Religions & Global Iss Lecture TR 5:00 PM-6:15 PM ARTS 105 Veidlinger,D. M. GDV INT GC 15
3488 RELS 332 - 02 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
5621 RELS 332 - 04 World Religions & Global Iss Lecture TBA - WWW ONLINE Gilmore,L. GDV INT GC 1
1859 SOCI 370 - 01 Population and Migration Lecture MW 5:30 PM-6:45 PM BUTE 329 Waters,A. E. GDV INT GC 8
5366 WMST 339 - 01 Cultural Images of Women Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 307 Roeder,M. L. INT USD 18
Top
Upper Division Pathways: Science, Technology, & Values
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4120 BIOL 303 - 01 Human Genetics Discussion MWF 2:00 PM-2:50 PM LANG 300 Gorman,K. F. EJP STV 15
3610 ENGL 350W - 02 Science, Technology & Lit (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM PHSC 301 Sparks,C. T. STV USD 1
  This course will examine unconventional literary forms to think about literature as a kind of technology that revolutionizes our sense of identity and world. During the semester we will engage various electronic literature texts, graphic novels, digital games, and avant garde literary texts and movements. In doing this, we will explore how literature pushes conceptual and technological boundaries.
2823 MADT 307 - 01 Technology and Communication Lecture TR 08:00 AM-09:15 AM THMA 106 Meadows,J. H. STV 9
5772 PHYS 307 - 01 Physics of Music Lecture MWF 3:00 PM-3:50 PM PHSC 202 Pechkis,J. A. STV 22
1673 PSYC 321 - 01 Brain/Mind/Behavior Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM MODC 217 Click,K. A. STV 1
5642 RELS 357 - 01 End of the World Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 219 Lennon,P. M. STV 8
3489 RELS 357W - 01 End of the World (W) Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM ARTS 105 Lennon,P. M. STV 1
3494 RELS 357W - 02 End of the World (W) Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM ARTS 105 Lennon,P. M. STV 3
3281 TECH 380W - 01 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,G. C. STV 1
3282 TECH 380W - 02 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,G. C. STV 2
5433 TECH 380W - 03 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Miranda,J. D. STV 1
5434 TECH 380W - 04 Inventing the Future (W) Lecture TBA - WWW ONLINE Miranda,J. D. STV 3
Top
Upper Division Pathways: Sustainability Studies
  Class Nbr Class Title Comp Days Time Location Instructor Pathways Class Flags Open
Seats
4122 BIOL 334 - 01 Conservation Ecology Discussion TR 2:00 PM-3:15 PM HOLT 268 Kirn,S. A. SUS 30
3595 ENGL 338W - 01 Environmental Rhetoric (W) Lecture MW 10:00 AM-10:50 AM GLNN 314 Sparks,L. A. SUS 3
3625 ENGL 338W - 02 Environmental Rhetoric (W) Lecture MW 11:00 AM-11:50 AM GLNN 314 Sparks,L. A. SUS 4
1325 GEOG 304 - 01 Sustainability Issues Lecture MWF 11:00 AM-11:50 AM BUTE 307 Stemen,M. L. SUS 12
1326 GEOG 304 - 02 Sustainability Issues Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM BUTE 505 Stemen,M. L. SUS 14
1344 GEOG 304 - 03 Sustainability Issues Lecture T 6:00 PM-8:50 PM BUTE 103 Herman,S. R. SUS 12
1346 GEOG 304 - 04 Sustainability Issues Lecture MWF 10:00 AM-10:50 AM BUTE 109 Stemen,M. L. SUS 3
1356 GEOG 304 - 05 Sustainability Issues Lecture TR 3:30 PM-4:45 PM BUTE 103 Miller,J. S. SUS 13
1362 GEOG 304 - 06 Sustainability Issues Lecture W 6:00 PM-8:50 PM BUTE 103 Herman,S. R. SUS 19
4536 GEOS 330W - 01 Environmental Science (W) Lecture MW 4:00 PM-5:15 PM PHSC 130 Matiasek,S. J. SUS 14
4540 GEOS 330W - 02 Environmental Science (W) Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM PHSC 130 Brown,D. L. SUS 1
5266 GEOS 330W - 03 Environmental Science (W) Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PHSC 213 Silver,C. S. SUS 1
3666 HIST 341 - 01 American Environment Lecture MWF 09:00 AM-09:50 AM MODC 114 Magliari,M. F. FST SUS USD 8
3682 HIST 341 - 04 American Environment Lecture MWF 1:00 PM-1:50 PM GLNN 225 Schwaller,S. W. FST SUS USD 3
3684 HIST 341 - 05 American Environment Lecture TR 2:00 PM-3:15 PM PLMS 106 Archer,R. D. FST SUS USD 2
3713 HIST 341 - 06 American Environment Lecture TR 09:30 AM-10:45 AM HOLT 268 Sistrunk,T. G. FST SUS USD 1
5537 HIST 341 - 07 American Environment Lecture MWF 2:00 PM-2:50 PM GLNN 214 Schwaller,S. W. FST SUS USD 16
4055 PHIL 336 - 01 Amer Indian Environ Phil Lecture TBA - WWW ONLINE Jones,R. C. SUS USD 1
1136 PSSC 390 - 01 Food Forever Lecture TR 11:00 AM-12:15 PM GLNN 112 Stallings,L. R. FST GDV SUS GC 6
1137 PSSC 390 - 02 Food Forever Lecture TR 12:30 PM-1:45 PM PLMS 205 Stallings,L. R. FST SUS GDV GC 1
  The delivery method for this course is both in-class and on-line.
1139 PSSC 390 - 72 Food Forever Lecture TBA - WWW ONLINE Howard-Houk,A. K. FST SUS GDV GC 1
  This is a Chico Distance & Online Education class. Only students who are registered in an online degree program or who reside outside of Chico and have contacted Regional and Continuing Education prior to enrollment (530-898-6105) will be permitted to enroll in this section.